Nové širší střihy a lepší peří u spacáků Mountain Equipment pro rok 2022

Přestože britská značka Mountain Equipment hraje mezi výrobci péřových spacáků první housle, neusíná na vavřínech. Spacáky neustále vylepšuje a rozšiřuje už osvědčenou nabídku. Zásadní je vznik nové řady Grand Tourer a lehoučkého spacáku Transalp i několik pozitivních změn u dalších řad. Kromě technických vychytávek hraje důležitou roli i ekologický přístup firmy.

Grand Tourer pro větší pohodlí

GT neboli Grand Tourer je nový, zvětšený střih spacáků. Střih je velkorysejší, ale přesto zúžený. Je určený těm, kteří nemají rádi těsné spacáky, milují volnější prostor uvnitř, pohodlně se v něm otočí na bok a necítí se stísněně. Druhou cílovou skupinou jsou lidé, kteří narostli do větší výšky nebo objemu a běžné velikosti jim nestačí.

Zjednodušeně řečeno, v Helium GT mám víc prostoru a tím i pohodlí, ale za to musím „vytápět“ tělesným teplem větší objem vzduchu uvnitř spacáku a spacák také váží víc. Pro srovnání Helium 600 váží 1030 g, Helium 600 GT má 1090 g, tedy o 60 gramů víc, ve velikosti regular.

“Spacáky GT jsou určeny těm, kteří nemají rádi těsné spacáky, milují volnější prostor uvnitř, pohodlně se v něm otočí na bok a necítí se stísněně.”

Kromě pohodlí přináší Helium GT další benefit – ekologický. Řada Grand Tourer je vyrobena ze 100% recyklovaných tkanin bez obsahu PFC.

Podobně jako osvědčená řada Helium se dodávají i spací pytle Grand Tourer ve shodných gramážích. Tedy Helium GT 800, Helium GT 600, Helium GT 400 a Helium GT 250, vždy ve velikostech regular i long.

Spacáky Extreme Light s peřím 900+ cuin

Když nepočítáme spacáky pro extrémní expedice, je řada Extreme Light vlajkovou lodí značky. Noc dělá den – tři slova, která  vystihují, jak je důležitý noční odpočinek. Ultralight spacák odlehčí batoh a ušetří i místo v něm. Úbytek sil bude menší a regenerace ve spánku účinnější. Není divu, že spacáky Extreme Light používají pro svou nekompromisní kvalitu, lehkost a sbalitelnost i horolezci na extrémních akcích.

Mountain Equipment je proto ještě o krůček vylepšil. Začal používat husí peří s plnivostí 900+ cuin. To je nejnižší garantovaná hodnota, mnohdy to je výrazně nad 900. Ve spojení s velmi prodyšnou a tenkou svrchní látkou Plasma dosahuje peří v komorách bezkonkurenční loft.

Řada HELIUM – recyklované materiály a nízká hmotnost

  • Helium z recyklovaných látek – spacáky Helium jsou nově vyrobeny z mimořádně prodyšných, 100% recyklovaných materiálů a navíc bez škodlivých freonů. O trošku víc pohodlí poskytuje střih Alpine 2.0 a přepracovaný límec.
  • Helium je synonymem lehkosti – pokud chceme vypíchnout lehoučké spacáky, tak jsou to dva univerzální kousky. Helium Solo váží jen 420 gramů a zajistí komfortní spaní do teploty 7 °. Pro teplé letní noci je skvělá péřová deka Helium Quilt. Celková váha 470 g, z toho 208 g peří zahřeje až do 5 stupňů a za vlahých letních nocí je větrání úplně snadné.

Lehký Transalp na léto i do winterraumu

Hlavním trumfem letní sezóny 2022 je nový spacák Mountain Equipment Transalp. Další lehký kousek k výběru na letní noci. Garantuje komfortní spánek v teple do 8 °C a váží pouhých 450 g. Tenhle péřák sbalíš do 24 cm dlouhé, tenké ruličky.

Kromě letních nocí venku se uplatní i na horských chatách. V porovnání s poměrně těžkou bavlněnou vložkou do spacáků, která je chatách povinná, je už lepší sbalit si lehký péřový spacák Transalp.

V zimě se náramně hodí do winterraumů horských chat, které nemají obsluhu. Ve spolupráci s péřovou bundou a dalším oblečením by měl zajistit dobré spaní i když dojde dřevo do kamen.

Transalp je ze 100 % recyklovaného svrchního materiálu Earthrise. V komorách je přesně nadávkováno 130 g čistého kachního prachového peří 80/20 s minimální plnivostí 600 cuin. Střih Mountain Fit maximalizuje tepelnou účinnost. K dostání v běžné i prodloužené velikosti.

Nový střih Alpine Fit 2.0 a odlehčení pružných švů EXL

Větší pohodlí poskytuje nový střih spacáků Alpine Fit 2.0. Pocítíte ho u spacáků Helium, Extreme Light a Extreme Alpine. Střih Alpine Fit 2.0 má mírně zvětšenou šířku v oblasti ramen a boků, přičemž hmotnost spacáku se nezvýšila.

Další drobností, která se počítá je odlehčení pružných švů EXL.

Právě tyto detaily přispěly k vylepšení spacích pytlů řady Extreme Light Fireflash, Firelite a Firefly a Extreme Alpine Kryos a Xeros.

Takové jsou novinky u spacáků Mountain Equipment. Nezapomínejte na to, že investice (je dlouhodobá) do kvalitního spánku se v horách vyplatí, protože… noc dělá den!