Chamonix: 8 tipů pro lezce, jak přežít ve městě

Že se do Chamonix jezdí lézt a chodit na kopce, to ví každý. Že je k tomu dobré mít mačky a cepín, protože většina věcí tam nahoře vede či nastupuje přes ledovec, to ví taky každý. Ale jak se vyznat dole v přelidněném městě?

Jak si poradit s výběrem projektu? Kde si dát nejlepší jídlo a kafe? Kde složit hlavu a kde nechat auto? Doufám, že v následujících bodech na většinu otázek odpovím.

1. Velké parkoviště

První co budeš určitě po příjezdu řešit je, kde nechat auto. Na tomhle parkáči tě nechají zadarmo parkovat, jak dlouho chceš. Přespat si tu můžeš v autě nebo klidně i ve stanu za autem. No a až si budeš chystat věci s sebou na výlet, nikomu tu nebude vadit, když kolem auta rozházíš všechen svůj majetek, abys ho přetřídil s parťákem a následně si ho mohl úhledně zabalit do batohu.

2. Dům horských vůdců

Jaký jsou podmínky tam a jaký zase tady? Nespadl už ten serak? Je hodně trhlin…? Je dobrý nápad vydat se zítra…? Vaří na téhle chatě a je tahle ještě pořád otevřená?

Tyto a mnoho dalších otázek vám zodpoví milá vševědoucí paní na jednom jediném místě. V Domě horských vůdců. Budete koukat, jaký má přehled. Ať už se přijdete zeptat na podmínku, na počasí nebo třeba jakou cestu či túru si zrovna teď dát, odejdete s jasnou odpovědí. Na tomhle místě se hromadí všechny průvodce a prvovýstupy. Jsou zde k náhlédnutí průvodce i mapy (některé i ke koupi) a přeplněné šanony plné cest a túr, které vám dámy s radostí za drobný peníz okopírujou.

“Jaký jsou podmínky tam a jaký zase tady? Nespadl už ten serak? Je hodně trhlin…? Je dobrý nápad vydat se zítra…? Vaří na téhle chatě a je tahle ještě pořád otevřená?”

3. www.chamoniarde.com

Nepotřebujete se poradit osobně? Postačí vám si přečíst zkrácený poslední report ohledně podmínky a počasí? Pak stačí navštívit tuto stránku. Dočtete se zde všechny informace nejen o podmínkách, ale i o stavu a provozu chat a lanovek nebo můžete před túrou shlédnout webkamery.

4. Vláček a lanovka?

Nechce-li se vám šlapat nemalé převýšení s těžkým batohem plným vybavení, určitě budete chtít využít vláček na Montenvers nebo lanovku na Aiguille du Midi. Není to levná sranda, proto je dobré si předem rozmyslet, co máte v plánu, případně kolikrát budete chtít nahoru jet. Doporučuji si prohlédnout všechny nabízené tarify. Základní je zpáteční jízdenka, vláček stojí 35,50 €, lanovka 69€.

Pokud máte v plánu stihnout Midi za jeden den a třeba ještě vyjet někam jinam, určitě je dobré, pořídit si jednodenní Chamonix Daypass.

Pokud máte v plánu vyjet víckrát v různé dny na Midi, bude pro vás možná výhodné pořídit si jednu z permic, nabízí se např. 2 ze 7 dnů nebo 15 dnů z celé sezóny a další.

5. Bydlení

Možností je víc, buď můžeš spát na zmíněném parkovišti, někde v hotelu nebo popojet na klidný plácek do vedlejší vesnice, kde je kromě klidu i veřejný záchod. Nahoře jsme po celou dobu výletu bydleli ve stanu. Na většině výchozích místech pro lezení a túry, se dají najít hezké plácky na stan. Ať už plánujete vyrazit lézt k Enversce, kde budete hledat plácek v suti či na rovném kameni, nebo pod Capucina, kde si vyberete ten kus nejrovnějšího sněhu. Jen je dobré si dát pozor, abyste zrovna nespali ve spádnici padajícího kamení. Jsou to hory, a tak se s tím musí počítat. Pokud vás stan nebaví a rádi si dopřejete větší luxus, podívejte se na nabídku chat, která rozhodně není malá. Průměrný nocleh s průkazem Alpenverein vás vyjde kolem 25€ a se snídaní a večeří kolem 50€. Poslední možností jsou bivaky, několik jich v celém masivu najdete, některé menší, některé větší. Více na www.chamoniarde.com či v Domě horských vůdců. Tip na jeden poklidný plácek.

6. Jídlo, co za to stojí

A kam vyrazit dole v Chamonix na jídlo, chcete-li se pořádně najíst a neutratit přitom majland? My jsme si oblíbili dva podniky. Prvním je La Maison du Burger. Burgrárna a hranolkárna, po které určitě nebudete mít hlad. Bohužel se dá sedět jen venku, ale zato v elegantních starých sedačkách z lanovky. Jako moučník si zde můžete střihnout i palačinky.

Druhým podnikem, který od nás dostal pět hvězdiček je Paradisio Pizza. Ať už si z široké nabídky vyberete jakoukoli, zaručeně se nacpete do zásoby.

7. Nejlepší kavárna

Moody coffee roasters! Útulná příjemná kavárnička s vynikající kávou z různých koutů světa. Ke kávě si můžete vybrat jeden z lákavých čerstvých zákusků. Je to pohodové místo, kde nebude vadit, když tu pár hodin posedíte, posurfujete na internetu a vyřídíte případné pracovní či školní povinnosti. A když vám káva zachutná, můžete si i odnést pytlík voňavých pražených kávových zrn s sebou. Na vyžádání vám ji i čerstvě namelou. Když budete mít štěstí, potkáte zde i českou obsluhu, tak jako my.

8. Sprcha

A až si po týdnu v jednom triku kdesi nahoře na ledovci budete říkat, že by stálo za to se konečně umýt, máme pro vás super tip. Ve sportovním centru je možné při optání využít pouze sprchu. Za 3,10€ si zde proto můžete dopřát teplou až horkou koupel.

Snad vám tyto informace život v Chamonix usnadní. Už vám nic nebrání v tom, sem v létě na nějaký ten měsíc vyrazit. Třeba si tu budete po pár týdnech připadat, jako doma.

Anna Šebestíková

ambasadorka Mountain Equipment a lezkyně ve výběru Sokolíci ČHS 2021-23

„Snad vám tyto informace život v Chamonix usnadní. Už vám nic nebrání v tom, sem v létě na nějaký ten měsíc vyrazit. Třeba si tu budete po pár týdnech připadat, jako doma.“