Vše o teplotních limitech spacáků

Garance dobrého spánku (GNS)

U spacáků Mountain Equipment se setkáš i s hodnotou Good Night’s Sleep Guarantee (garance dobrého spánku nebo také GNS), která odpovídá teplotě, při které tvůj spánek nebude rušit chlad. Hodnota je stanovena na základě testování v reálném terénu a zkušeností, které získáváme po desetiletí při vývoji spacáků a zohledňuje i reálné faktory jako vítr a vlhkost.

Jediná teplota Good Night’s Sleep Guarantee zjednoduší orientaci v nabídce spacáků. Pro tebe se jedná o jedinou hodnotu, která odráží reálné podmínky při spaní venku. Stále se můžeš orientovat podle hodnot Comfort, Limit a Extreme, ale jedná se o laboratorní hodnoty.

Urči si svou limitní teplotu

Do jakých extrémů se chystáš? Dokážeš určit tvou limitní hodnotu, při které se chceš komfortně vyspat? Velmi si usnadníš hledání toho správného spacáku v desítkách modelů. Tak třeba spacák Fireflash z řady Extreme Light má garanci dobrého spánku -15 °C. To znamená, že v mrazu, který nepřesáhne 15 pod nulou, se vyspíš do růžova.

30 dní na vyzkoušení spacáku

Pokud zakoupíš spacák Mountain Equipment a nebude ti v něm dostatečně teplo, můžeš ho do 30 dnů vyměnit za teplejší. Stačí doručit nepoškozený spacák, doplatit rozdíl v ceně za teplejší a je to!

Teplotní limity a jak je číst

U každého spacáku narazíš na tři teplotní hodnoty, které vymezují použití spacáku. Zjišťují se ale laboratorně, a tak nemohou zahrnout řadu faktorů skutečného prostředí, které ovlivňují spánek venku.

Comfort – teplota, při které se „standardní žena“ (mladý věk, fyzická zdatnost a dobrý zdravotní stav) v pozici na zádech cítí komfortně celou noc. Pokud jsi žena nebo muž, který má rád teplo, tato hodnota je pro tebe nejvíce relevantní.

Limit – teplota, při které se „standardní muž“, ležící ve skrčené poloze, nevzbudí zimou po celých 8 hodin. Pokud jsi muž nebo žena, které nevadí chladnější noc, je pro tebe tato hodnota směrodatná.

Extreme – limitní teplota okolí, při které dokáže „standardní žena“ vydržet šest hodin, aniž by riskovala hypotermii nebo smrt. Tento parametr vnímej jako limit pro přežití.

Pokud tě způsob měření zajímá podrobně, přečti si náš podrobný článek o měření teplot spacáků, kde do detailu popisujeme problematiku normy.