Vše o spacích pytlech

Encyklopedie spacáků zde na jednom místě. Vyber si téma, které tě zajímá a ponoř se do článků vysvětlující všechny zajímavosti ze zákulisí vývoje péřových spacáků.

Další zajímavé články

Chamonix: 8 tipů pro lezce, jak přežít ve městě

Že se do Chamonix jezdí lézt a chodit na kopce, to ví každý. Že je k tomu dobré mít mačky a cepín, protože většina věcí tam nahoře vede či nastupuje přes ledovec, to ví taky každý. Ale jak se vyznat dole v přelidněném městě? Jak si poradit s výběrem projektu? Kde si dát nejlepší jídlo a kafe? Kde složit hlavu a kde nechat auto? Doufám, že v následujících bodech na většinu otázek odpovím.

Číst celý článek

Softshelová bunda W’s Squall Hooded Jacket

Ač mám tuhle softshellovou bundu poměrně krátce, můžu o ní cosi povědět. Softshell je lehký, pružný, prodyšný a větruodolný materiál. Právě pro tyto vlastnosti je ideální vrstvou oblečení nejen do hor. Dříve by mě ani nenapadlo, že může být takováhle bundička k něčemu dobrá, avšak rychle se stala jednou z vrstev, kterou nesmím do žádné cesty v horách zapomenout …

Číst celý článek

Tipy na lezení v Chamonix od Ondry Mrklovského

Chamonix je mekkou evropského alpinismu. Tady se psaly dějiny toho našeho sápání se po kopcích. Na své si tady přijdou milovníci všech lezeckých odvětví. Od ledo- a sněholezců, přes lezce skalní až po bouldristy. Ale o bouldrech to dneska nebude.

Číst celý článek

Nové širší střihy a lepší peří u spacáků Mountain Equipment pro rok 2022

Přestože britská značka Mountain Equipment hraje mezi výrobci péřových spacáků první housle, neusíná na vavřínech. Spacáky neustále vylepšuje a rozšiřuje už osvědčenou nabídku. Zásadní je vznik nové řady Gran Turismo a lehoučkého spacáku Transalp i několik pozitivních změn u dalších řad…

Číst celý článek

Milada Izakovičová: Firelite, moja voľba na extrémny bikepacking

Expedičná cyklistika ako hobby a spôsob trávenia voľného času je v mojom živote veľmi dôležitá. Investícia do ultraľahkej výbavy pre mňa znamenala veľký rozdiel, lebo som sa mohla zbaviť kovových nosičov s objemnými brašňami a prejsť na efektívnejší spôsob cykloturistiky, tzv. bikepacking.

Číst celý článek

Peter Hámor: moja osvedčená trojica spacákov

Žijeme v dobe supertechnológií a materiály o ktorých sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo, sú dnes úplne bežné aj pri výrobe horolezeckého výstroja. Laná, sedačky, cepíny, topánky, batohy, mačky…

Číst celý článek

Spacáky rady Extreme Alpine, voľba číslo jeden u špičkových alpinistov

Dobrý spánok a regenerácia počas noci sú kľúčom k úspechu v alpinizme a vysokohorskom lezení. Nie je nič horšie, ako preklepať mrazivú noc v bivaku v stene a na druhý deň liezť na hranici svojich možností. A to nielen jednu noc.

Číst celý článek

Miška Izakovičová: 15 rokov skúseností so spacákmi Mountain Equipment

Odkedy leziem, tak som pravdepodobne strávila viac nocí v spacáku, ako pod perinou v posteli. Preto je pre mňa nesmierne dôležité, aby bol spacák komfortný, spoľahlivý a odolný.

Číst celý článek

Co je to hydrofobní peří a proč ho nepoužíváme

Nedávné diskusní vlákno na webu UKClimbing.com se zabývalo otázkou, proč ve společnosti Mountain Equipment nepoužíváme ve spacácích hydrofobní peří. Je to dobrá otázka, na kterou jsme museli odpovědět. Přečtěte si, jaký je náš pohled na používání hydrofobního peří jak v oblečení, tak ve spacácích.

Číst celý článek

Vysvětlení teplotního hodnocení spacáků

Vybíráte spacák a nerozumíte teplotnímu hodnocení komfort, limit, extrém? V tomto článku dopodrobna vysvětlujeme, co hodnoty znamenají, kde je jejich původ a jak se v tom všem orientovat.

Číst celý článek

Nejlepší tipy pro bivakování ve stěně

Než se vydáš na další horské dobrodružství, přečti si několik tipů na bivaky od známých horolezců – Toma Livingstona a Uisdeana Hawthorna. Mohou ti pomoci k vytvoření noční pohody.

Číst celý článek

1000 mil a hotel Mountain Equipment

Britská značka Mountain Equipment je proslulá špičkovým vybavením, které bylo mockrát prověřeno v extrémních podmínkách. V našich krajích je složité extrémní prostředí vytvořit. Přesto to jde. Vytrvalostní závod 1000 Miles totiž není pro žádné bábovky.

Číst celý článek