Blog

To nejzajímavější ze světa hor a dobrodružství – z Mountain Equipment světa.

Expedícia Drohmo 2023

V tomto článku se ambasador Adam Kaniak rozepsal o expedici do východní části Nepálu, kde měli v plánu prvovýstup na panenský kopec Drohmo (6880 m n. m.). Jak to dopadlo a co vlastně definuje úspěšnou lezeckou expedici?

Číst celý článek

Welcome to Crackistan aneb skálolezci v Pákistánu

Ambasadoři Anička Šebestíková a Franta Bulička se v Pákistánu rozhodli vylézt cestu „Welcome to Craskistan“ (550 m, 8a). Vyšlo to? Dozvíš se v článku.

Číst celý článek

Čarokrásná Ušba na druhý pokus

Dan Podráský se v tomto článku rozepsal o jeho druhém pokusu zdolat Ušbu (4 710 m n. m. –Khergianiho cesta). Jak to dopadlo? „Tentokrát byla hodná.“

Číst celý článek

Nurishan aneb hlubší jizvy

Ondra Mrklovský se v Pákistánu pokusil o dosud nevylezený Nurishan (cca 6 000 m n. m.) Proč nakonec zůstal Nurishan nevylezený a jaké bylo bivakování skoro v 6 tisících bez spacáků jenom v XEROS péřovce? Dozvíš se v článku.

Číst celý článek

Príbeh spacáku XEROS

Horolezec Ondro Húserka nedá na svojich expedíciách dopustiť na spacák Xeros. Čo všetko spolu za 6 rokov extrémneho používania zažili? A ako dopadla oprava spacáku v servisnom centre v Mníchove?

Číst celý článek

Recenzia: Switch Pro Hooded Jacket

Je to mikina? Je to bunda? Je to proste „Switch Pro“. Tento kúsok z dielne Mountain Equipment sa skladá z hybridnej konštrukcie a kombinuje dva materiály. Viac v recenzii od ambasádora Adama Kaniaka.

Číst celý článek

Vylézt až nad mraky na Pilier Rouge du Brouillard

Při alpinismu je třeba důkladně sledovat podmínky a až po jejich pečlivém uvážení plánovat túry. A tak jsme sledovali. Teploty, izotermy, směr i sílu větru, fáze měsíce i Venuše. Dali jsme si dvě a dvě dohromady, vybrali si výstup a začali se balit.

Číst celý článek

Rozhovor: Peter Hámor o expedici na Kabru South (7 318 m n. m.)

Horolezecká legenda Peter Hámor si do své sbírky himálajských vrcholů připsal další skvost – v květnu se mu podařil prvovýstup západní stěnou na Kabru South 7 318 m n. m.). V rozhovoru jsme se Petra zeptali na jeho dojmy, průběh celé expedice i názor na současnou situaci v Himálajích.

Číst celý článek

Velikonoční Ortler

Ortler beru jako ideální intro pro lezení velkých severek. Charakter se mně moc líbí a již dlouho jsem po něčem takovém toužil. K ledům a zvlášť ledovcům chovám ale divné city. Na jednu stranu žasnu nad jejich krásou a tak jako posvátně se jich trochu bojím. Taky mi však připadají takové nemístné, smutné, v posledním tažení. …

Číst celý článek

Recenzia: Rupal Jacket

V goráčke Rupal Jacket leziem už pár rokov a za tú dobu si so mnou prešla viacerými skúškami. Bunda je vyrobená z trojvrstvového GORE-TEXu takže ťa ochráni aj pred naozaj mohutným dažďom, prachovými lavínami a celkovo všetkými vrtochmi počasia.

Číst celý článek

Rozhovor s Frantou Buličkou: Dva měsíce v Yosemitech

Albert Franta Bulička vylezl úspěšně cestou Freerider na El Capitan v Yosemitech. Jeden krok ho dělil od prvního onsight přelezu…

Číst celý článek

Vývoj konstrukce FIRESTORM a zrození produktů Kryos a Xeros

Pánská a dámská bunda Kryos je výsledkem více než dvou let prototypování a vývoje jak v laboratoři, tak při náročných výstupech v Himalájích i mimo ně. Kryos Jacket byla testována například Paulem Ramsdenem a Timem Millerem při prvovýstupu na Jugal Spire, Tomem Livingstonem na Gasherbrum III a Fay Manners a Michelle Dvorak na Denali.

Číst celý článek

Jak prodloužit životnost spacáku

Pokud máte pocit, že se životnost vašeho spacáku blíží ke konci, udělejte vše pro to, abyste ji prodloužili. Používejte ho, dokud se nerozpadne. Výroba spacích pytlů, která je složitá a zahrnuje mnoho materiálů a technologických postupů, je energeticky velmi náročná. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit dopad výroby na životní prostředí, je prodloužení životnosti. Jakkoli …

Číst celý článek

Jak prát a sušit péřový spací pytel

Praní celého spacího pytle je náročná a zdlouhavá práce, a pokud máte pochybnosti o tom, zda ji zvládnete sami, měli byste si ho nechat profesionálně vyčistit ve specializované čistírně. Když navíc nemáte přístup k sušičce, nepokoušejte se péřový spací pytel prát sami. Následující rady předpokládají použití sušičky po vyprání.

Číst celý článek

Jak pečovat o péřový spací pytel

Spací pytel s péřovou izolací by měl při správné péči vydržet mnoho let, ale všechny spacáky vydrží déle a budou lépe fungovat, pokud se o ně bude správně pečovat.

Číst celý článek

1 2 3