Jak prát a sušit péřový spací pytel

Praní celého spacího pytle je náročná a zdlouhavá práce, a pokud máte pochybnosti o tom, zda ji zvládnete sami, měli byste si ho nechat profesionálně vyčistit ve specializované čistírně. Když navíc nemáte přístup k sušičce, nepokoušejte se péřový spací pytel prát sami. Následující rady předpokládají použití sušičky po vyprání.

Neperte moc často

Péřový spacák byste měli prát pouze příležitostně, jen když je to opravdu nutné – zjevné známky znečištění nebo zápachu jsou obvykle známkou toho, že je čas spacák vyprat. Neperte spacák dřív, než po 40 nocích.

Potřebujete čas, prostor, pračku a sušičku

Stejně jako u oblečení, plněného prachovým peřím platí, že pokud máte k dispozici dostatečně velkou pračku, není obtížné praní, ale sušení. Většinu spacích pytlů lze prát v běžné domácí pračce a sušit v sušičce. Větší spacáky (s více než 1000 g náplně) by se měly prát pouze ve velkých domácích pračkách nebo by se měly nechat profesionálně vyčistit. Případně se můžete rozhodnout pro ruční praní spacího pytle. Péřový spací pytel nečistěte chemicky.

Používejte výhradně speciální prací prostředky

Váš spacák by se měl ideálně prát ve specializovaném čistícím prostředku na prachové peří, jako je Grangers Down Wash, Nikwax Down Wash Direct, Storm Down Wash nebo Fibertec Down Wash Eco. Pokud je nemáte k dispozici, je možné použít i mýdlové vločky, které lze zakoupit v supermarketu. Rozhodně nepoužívejte běžné prací prostředky, aviváže ani změkčovače tkanin.

Ručně nebo v pračce?

Přečtěte si štítek s údaji o údržbě. Přestože uvádí, že spacák nebo bundu lze prát pouze v ruce, je možné použít automatickou pračku. Ovšem jen za předpokladu, že zvolíte vhodné nastavení.

Péřový spacák byste měli prát pouze příležitostně, jen když je to opravdu nutné – zjevné známky znečištění nebo zápachu jsou obvykle známkou toho, že je čas spacák vyprat.

Praní spacáku v pračce

1. Příprava spacáku

Ujistěte se, že jsou všechny stahovací šňůry uvolněny a suché zipy zapnuté. Naopak boční zip pro vstup do spacáku by měl být zcela rozepnutý, tedy oba jezdce zipu by měly být z jedné strany prázdné. Spacák obraťte naruby.

2. Vyčistěte pračku

Než začnete prát, odstraňte z pračky staré zbytky pracích prášků. Pokud používáte zásuvku na prášek, důkladně ji vyčistěte horkou vodou. Nakonec spusťte krátký cyklus máchání s prázdnou pračkou, aby se odplavily veškeré zbytky pracích prostředků.

3. Nízká teplota a pomalé odstřeďování

Zvolte program “Jemné prádlo” nebo “Vlna”. Nastavte teplotu 30 °C, ne vyšší. Zvolte co nejnižší otáčky odstřeďování, max. 800. Nadávkujte specializovaný prací prostředek typu “down wash”. Praní provádějte velmi důkladně, alespoň dvakrát.

Praní spacáku v ruce

Pokud perete v ruce, naplňte velkou vanu teplou vodou. Přidejte vhodný prací prostředek, stejný jako při praní v pračce. Spacák jemně ponořte – vzhledem k množství vzduchu obsaženého ve struktuře peří to může být zpočátku obtížné, ale vytrvejte. Tuto fázi si můžete usnadnit tím, že při vkládání do vody necháte spacák uvnitř transportního obalu. Po nasycení vodou se spacák sám ponoří. Spacák jemně omyjte a masírujte jej mezi dlaněmi, dokud se nepřesvědčíte, že je čistý. Velmi důkladně spacák opláchněte a vymáchejte.

Při vyndávání z pračky nebo z vany postupujte opatrně, spacák bude těžký a dodatečná hmotnost nasáklé vody by mohla poškodit vnitřní švy. Váš spacák bude splaský a neforemný, ale v této fázi si s tím nedělejte starosti.

Spací pytel s péřovou izolací by měl při správné péči vydržet mnoho let, ale všechny spacáky vydrží déle a budou lépe fungovat, pokud se o ně bude správně pečovat.

Sušení vypraného spacáku

Předně je nutné říct, že sušení je časově náročná činnost. Bude potřeba i dost trpělivosti, pečlivosti a vhodné místo k průběžnému sušení na vzduchu. 

4. Ručně vyždímat 

Vyndejte mokrý spacák z pračky do vany nebo většího lavoru. Opatrně z něj vymačkávejte vodu. Citlivým zacházením dosáhnete toho, že nepoškodíte švy. 

5. V sušičce sušit a ručně mnout

Poté vložte spacák do sušičky a přidejte i několik čistých tenisových míčků. Ty se pohybem v bubnu postarají o to, aby se mokré chuchvalce peří narušily a rozprostřely v prostoru své komory. Když se podíváte proti slunci na mokrý spacák, uvidíte, že peří je v komorách nakumulované do chomáčů, které bude potřeba “rozbít” a zajistit rovnoměrné rozložení peří – tak jako před praním. Pozor, kdybyste byli líní a chuchvalce nechali zaschnout, je zle, protože struktura peří mnutím za sucha dost utrpí.

6. Sušte na vzduchu a v teple

Nastává zdlouhavý proces dosušování. Nejprve v sušičce, co nejpomalejší rychlostí při nejnižší možné teplotě. Opakujte několik cyklů. Zvolením vyšší teploty, v naději na rychlejší sušení, byste mohli snadno poškodit tkaniny, švy a zipy spacáku. Během sušení spacák pravidelně kontrolujte (vyjměte ho ze sušičky), abyste se ujistili, že se nezahřívá nadmíru. 

Přestože tenisáky zastanou kus “práce”, je nutné po každém sušícím cyklu vzít spacák do rukou a kousek po kousku mnout chuchvalce tak, aby bylo peří rozprostřené rovnoměrně.

7. Dosychání na vzduchu

Mezi sušícími cykly je dobré dosušovat spacák na vzduchu. Ideální je balkon nebo terasa s markýzou, která brání přímému slunci, které vysušuje z peří potřebnou mastnotu. Nejlepší je položit spacák na mobilní skládací sušák na prádlo. Vítr nebo průvan jsou samozřejmě vítaným pomocníkem. Nejlepší na praní spacáku jsou letní vedra. Když není balkón, dá se sušit na půdě, nebo v bytě, ale sušení půjde o dost pomaleji.  

Třífázový koloběh sušička – ruční odstraňování shluků – sušení na vzduchu opakujte do úplného vysušení. Pochopitelně platí, že čím více peří, tím zdlouhavější a pro ruce náročnější sušení.

8. Nakonec promažte zipy

Po důkladném vysušení je třeba zkontrolovat všechny součásti, například stahovačky šňůr, a důkladně promazat zipy. O zipech podrobněji v dalším článku.