Jak prodloužit životnost spacáku

Péřový spacák by měl uživateli bezvadně sloužit dlouhá léta. V servisním středisku Mountain Equipment se pravidelně setkáváme s použitelnými péřovými spacáky, jejichž stáří přesahuje dvacet nebo třicet let a někdy i více.

Pokud máte pocit, že se životnost vašeho spacáku blíží ke konci, udělejte vše pro to, abyste ji prodloužili. Používejte ho, dokud se nerozpadne. Výroba spacích pytlů, která je složitá a zahrnuje mnoho materiálů a technologických postupů, je energeticky velmi náročná. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit dopad výroby na životní prostředí, je prodloužení životnosti. Jakkoli může znít takové prohlášení od výrobce spacáku zvláštně, přejeme si, aby naše spacáky vydržely co nejdéle a nevyměňovali se předčasně za nové. Neopouštěj staré věci pro nové, ale…

1. Važ si toho, co máš 

Naše výrobky jsou určeny k používání. Jejich patina vypráví o prožitých dobrodružstvích. Naučte se vážit si zkušeností, vyrytých do samotné struktury vašeho vybavení. Každý škrábanec, není jen opotřebením, ale příběhem a zážitkovou výpovědí.

2. Opečovávej 

Spacák skladuj ve volném prodyšném obalu, lokální nečistoty odstraň hadříkem a v případě potřeby spacák vyper, a zacháze s ním opatrně. Mírně splasklý spací pytel s malým loftem, který už není tak nadýchaný jak býval, lze praním znovu oživit. Můžeš to udělat sám nebo využít služeb profesionální firmy, zabývající se péčí o péřáky. Je také možné nahradit ztracené nebo znehodnocené prachové peří.

3. Opravuj 

Mnoho drobných závad, které se mohou zdát jako konečné, lze ve skutečnosti snadno opravit. Může se to zdát drahé, ale mysli na to, že tě  to bude stát nejen cenu nového spacáku, ale zanecháš i větší ekologickou stopu.

4. Plán B, aneb nové využití

To, že váš spacák už nezvládne výlet do Patagonie nebo sněhové vichřice v Hardangerviddě neznamená, že není „dost dobrý“ pro celou řadu méně náročných akcí. Zvaž proto možnost, svůj starý, opotřebený spacák používat za vyšších teplot, třeba na letní kempování.

5. Plán C, aneb záložní jistota 

Použij spacák tam, na co nebyl původně určen, ale stále funguje perfektně v nenáročných podmínkách. Starý spací pytel v autě pro jakoukoliv příležitost nebo jistota noci v teple na chatě, když není čím zatopit.

6. Pošli ho dál

Jen proto, že spací pytel už nevyhovuje tvým potřebám, neznamená, že nemůže vyhovovat potřebám někoho jiného. Někomu může udělat velkou radost i užitečnou službu. Existuje řada specializovaných charitativních organizací, které potřebují outdoorové vybavení. Ti vděčně přijmou darem použité spací pytle, i když jsou mírně poškozené, stačí, aby byly čisté.

Naše výrobky jsou určeny k používání. Jejich patina vypráví o prožitých dobrodružstvích. Naučte se vážit si zkušeností, vyrytých do samotné struktury vašeho vybavení.

7. Jiné využití 

U spacáku to není až tak jednoduché a upřímně řečeno, předchozí možnosti jsou tak dobré, že bys nikdy neměli mít výmluvu, proč je nezkusit. Pokud opravdu dojde na tento bod, použij svou fantazii. Materiály jsou špičkové kvality. Zkus třeba nějaký potah nebo třeba nákupní tašku z ultratenkého materiálu rip-stop.

8. Recykluj

Recyklací lze ušetřit energii a zdroje, které by jinak byly použity při výrobě prvotních materiálů nebo v případě peří při chovu hus a kachen. Dobrou zprávou je, že izolační peří má extrémně dlouhou životnost a jde účinně (95%) recyklovat prostřednictvím naší iniciativy Down Cycle

Materiály, které se nacházejí v samotném spacáku, se recyklují hůře, ale některé z nich recyklovat jdou. Obvykle se znovu používají v nekvalitní netkané izolaci pro potrubí apod. Proto bychom vás chtěli požádat, abyste se snažili udělat vše pro to, aby váš spací pytel sloužil co nejdéle.

Dobrou zprávou je, že izolační peří má extrémně dlouhou životnost a jde účinně (95%) recyklovat prostřednictvím naší iniciativy Down Cycle

Pokud máte nějaký kus vhodný na recyklaci, pošlete nám ho do Zlína a my to postoupíme dále do Mountain Equipmentu.