Jak se vybavit do Chamonix?

Lezení v horách vyžaduje vybavení do různorodých podmínek. Vedro může vystřídat bouřka i chladno. Prostě platí, že štěstí přeje připraveným a pečlivě sbalený batoh plný funkčního oblečení je základem úspěšné akce.

Ambasadorka Mountain Equipmentu Anča Šebestíková sepsala několik osvědčených tipů, jak se vybavit.

Goráčovka

Bunda, která nepromokne, to je nutnost. V horách se počasí mění každým okamžikem, nikdy pořádně nevíš, co čekat. Bundu i kalhoty s membránou Gore-Tex je důležité mít na seznamu pro každý výlet. V Chamonix 2021 jsme ji naštěstí testovat nemuseli, avšak při poslední návštěvě Portaletu ve Wallisu jsme bez ní pár dní nevylejzali ze stanu. Když prší, tak holt prší, lepší je být schován hezky v suchu.

Péřovka

Mrznul jsi někdy na lyžích? Nebo při návštěvě Labáku na podzim? Určitě by se ti hodilo mít pořádnou péřovku. Do hor to platí dvojnásob, tady se občas neskočíš ohřát do nejbližší hospody, a tak se musíš umět ohřát jinak. Co jiného, než lehká teplá péřovka by ti mohlo pomoct lépe. V některých cestách ji dokonce ani během celého dne nesundáš, obzvlášť v severkách.

Softshellka

Vrstva oblečení, která zdaleka nepatří do pozadí. V horách dost často i na přímém sluníčku sem tam zafouká studený vítr, a jestliže máš na sobě jenom tričko, začneš rychle drkotat zubama. Já osobně neprofuk téměř nesundavám, při dobírání parťáka na štandu se hodí úplně vždycky. Maximálně, když je zima a chci si pod ní přiobléct mikinu. Tahle bundička má zároveň velkou kapuci, do které se vleze i helma, funguje to skvěle!

Mikina

Izolační vrstva č.1. Tu svojí jsem si hodně oblíbila. Hezky hřeje, je lehká a má skvělou kapuci, která se dá nandat pod helmu, takže s sebou do stěny ani nemusíte brát čepici.

Tričko

Základní vrstva, která musí být. Tyhle trička jsou lehoučká, skladná, prodyšná, příjemná a rychle schnou, mám jich několik a stále je střídám.

Kalhoty

Softshellové kalhoty jsou do hor ta nejlepší volba. Neprofouknou, rychle schnou a mají zapínací kapsy, což se hodí. Nejhorší je, když vám věci vypadávají z kapes. Když je zima, dají se pod ně lehce přihodit podvlíkačky, ideálně z merino vlny.

Legíny

Jseš-li holka, přibalit si prodyšné legíny je super nápad. Dojdeš v nich do basecampu, máš je jako náhradní kalhoty, oblečeš si je na spaní anebo jako spodní vrstvu v případě ochlazení.

Čepice

Když se vrátíš ke stanu, pořádná čepice je skvělá věc, jak si udržet teplá ouška a neztratit teplo přes hlavu.

Batoh

Máš-li v plánu lézt klasické jednodenní vícedélky, je nejlepší volbou batůžek Orcus 28+. Je nepromokavý a sbalíš si do něj s parťákem všechno potřebné. Oblečení, lezení i svačinu s pitím. Zvenku připneš helmu a můžeš přidat i lezečky. Shora můžeš upevnit ještě lano.

Spacák

Za mě je volba jasná, Glacier 700. Mám ho několik let, používám ho celoročně a jsem s ním naprosto spokojená. Do Alp je naprosto skvělý, krásně zahřeje i ve vyšších nadmořských výškách. Je poměrně lehký, má povrchovou vodoodpudivou úpravu, aby ti hned nezvlhlo všechno peří a když ho zmáčkneš do kompresního vaku, vejde se úplně všude.

Karimatka

Bez dobré karimatky není dobrý ani spacák. Na nafukovačkách Aerostat mě baví nafukování pomocí obalu. Díky velkému ventilu se rychle i vyfukuje.

Anička Šebestíková ambasadorka Mountain Equipment a horolezkyně ve výběru Sokolíci ČHS 2021-23