Nejlepší tipy pro bivakování ve stěně

Než se vydáš na další horské dobrodružství, přečti si několik tipů na bivaky od známých horolezců – Toma Livingstona a Uisdeana Hawthorna. Mohou ti pomoci k vytvoření noční pohody.

Bivakování v horách může mít dvě tváře. Zažiješ buď jeden z nejlepších zážitků, pohodlné a bezpečné spaní pod hvězdnou oblohou nebo se budeš modlit za první paprsky ranního slunce. Během bezesné noci můžeš být konfrontován s ledovou sprchou, kterou žene z hřebenů silný vítr. 

Zdá se, že bivakování v horách kolísá od relativně krátké a pohodlné noci až po utrpení, které nemá s odpočinkem a spánkem mnoho společného. První pravidlo zní takhle: nebivakujte! Pokud je to možné, vyhněte se noclehu v horách – je to neefektivní a mnohem zábavnější je lézt s lehčím batohem.

Je jasné, že některé velké alpské túry budou přirozeně trvat déle; a pokud lezeš v neznámém terénu a nebudeš vědět, co tě čeká, musíš být připraven i na bivak. Vždy nemáš jistotu, že to klapne s plánovaným časem nebo, že ti nedojdou síly, takže bivakování ti umožní pokračovat v cestě déle.

5 tipů pro perfektní bivak

1. Myšlenky na bivak jsou horší než samotné bivakování – Bivaky obvykle nejsou tak špatné, jak si představuješ. Budeš překvapen, kolik toho vydržíš. Nemáš spacák nebo karimatku? Spadla ti péřovka do údolí? Pravděpodobně to zvládneš. Nakonec přijdou první paprsky úsvitu a s nimi úleva.

2. Přizpůsob vybavení předpokládanému počasí – snaž se vyhodnotit počasí, orientaci stěny, podmínky v cestě. K tomu vyber adekvátní výbavu na bivak. Bude to noc v letní Patagonii? Teplá bunda a lana pod zadkem budou pravděpodobně dostačující. Zimní alpy? Slabý spacák a sezení na batohu by mohlo stačit. Tom Livingstone s sebou většinou bere tzv „suffer pad“, což je kousek pěnovky, který připne na štand a nohy strčí do batohu. Skvělé spacáky do stěny jsou FIRELITE a FIREFLASH.

3. Tvůj mindset – Zážitek z bivaku může být příjemný nebo budeš trpět. Přijmi to a zkus se naladit pozitivně. Hned to budeš snášet lépe. Říká se, že Pete Graham si bivaky doslova užívá.

4. Nízká hmotnost je dobrá – Nízká hmotnost vybavení k alpinismu neodmyslitelně patří. A při bivakování se dá výrazně redukovat. Sežeň to nejlepší/nejlehčí vybavení, otestuj ho a dělej rozhodnutí na základě svých zkušeností. Občas může být například jednoplášťový stan tím nejlepším řešením.

5. Je to tu zas :), nebivakuj! – Ten nejlepší bivak je v teple na horské chatě. Souhlasíš? Pracuj na své fyzičce, buď při lezení časově efektivní a nebivakuj 🙂

Jak na pohodlné bivakování?

 • Pečlivě vyber místo. V ideálním případě najdi rovnou polici, která je chráněna před vším, co by mohlo spadnout shora, a kde co nejméně fouká.
 • Vyrovnej vybranou plochu a zvětši ji do trochu rozměrů, než považuješ za nutné. V případě potřeby použij ke zvětšení bivakovacího místa kameny, sníh, led, batohy, prostě cokoli je po ruce.
 • Vytvoř nad sebou pevný štand, do kterého se můžeš zajistit, připnout veškeré vybavení a zavěsit vařič. Doporučuji rychlovarný MSR Reactor.
 • Pořiď si na vaření závěsnou sadu.
 • Vezmi si s sebou iPod Shuffle; melodie ti pomohou pomohou usnout, spát i probudit se.
 • Přezuj se do náhradních ponožek. Vlhké ponožky vysuš na hrudi, pod oblečením.
 • Povol si tkaničky bot a snaž se kroutit prsty na nohou.
 • Nasaď si na nohy rukavice, třeba palčáky Citadel Mitt od Mountain Equipment.
 • Sáčky na zahřátí rukou fungují skvěle!
 • Pokud si sbalíš teplou bundu, vezmi si o něco méně teplý (lehčí) spacák.

Nejlepší bivaky Toma Livingstona

 1. Třetí bivak na hřebeni North Ridge Variation Latok I (7145 m), s Alešem Česenem a Lukou Stražarem. Nakonec se nám na této zasněžené plošině podařilo postavit stan a použít speciální, na míru ušitý, dvojitý spací pytel od Mountain Equipment, abychom se mohli pořádně vyspat.
 2. Bivak v cestě House/Anderson, Mt. Alberta, Canadian Rockies, společně s Uisdeanem Hawthornem. V polovině výstupu je přírodní vápencová jeskyně/tunel, kde se můžeš procházet a sundat sedák!
 3. Druhý bivak zimního výstupu na Walker Spur, Grandes Jorasses, s Petem Grahamem. Byl to sedící bivak (jako všechny nejlepší/nejhorší bivaky!) A zpětně ho vnímám jako zábavu.

Nejhorší bivak Toma Livingstona

„Aklimatizace“ spaním v kempu ve výšce 5180 m na Denali (Mt. McKinley na Aljašce s Uisdeanem Hawthornem. Sotva jsem spal a zatraceně mrzlo! Myslím, že tehdy bylo -38 °C.

Nejlepší bivak Uisdeana Hawthorna

Třetí bivak během prvovýstupu na Gandiva, Arjuna (6100m) v indickém Himálaji. Ten bivak byl v sedě. Jako bychom seděli v naběračce a naše nohy trčely přes její okraj. Pete Graham, Ben Silvestre a já jsme spali docela dobře, hlavně proto, že jsme byli pořádně unaveni. Ale hlavní důvod, proč to bylo tak dobré? Vycházející slunce osvětlilo horu Brammah II. Obraz, který mi zůstane v hlavě navždy.

Nejhorší bivak Uisdeana Hawthorna

Po výstupu cesty American Direct za jeden den jsme se s Tomem Livingstoneem dostali ve 3 hodiny ráno na ledovec Charpoua. Začali jsme lézt ve 3 hodiny ráno předchozího dne a nezastavili jsme se ani jednou. Nepodařilo se nám najít cestu skrz trhliny a museli jsme spát na skále bez spacáku i karimatky a čekat, až se znovu rozsvítí slunce. Jakmile se rozzářilo, propletli jsme se skrz trhliny a do chaty Charpoua jsme dorazili za necelých 20 minut. Zažil jsem delší a chladnější bivaky, ale vědomí, že teplá chata byla tak blízko, zatímco my se třásli zimou… bylo těžké se s tím srovnat.

Pamatuj, že bivakování není tak špatné, jak si myslíš! Každá noc jednou skončí. Ale dobrý bivak ti přinese ranní psychickou pohodu, ten špatný tě donutí podívat se do svého nitra, jak jsi odolný.