Ohlédnutí za Sokolíky 2021–2023

Sokolíci a Mountain Equipment

Sokolíci od Českého horolezeckého svazu jsou krásným projektem pro juniorské lezce, kteří mají zájem o bigwally, tradiční lezení i nefalšovaný alpinismus. V rámci tříletého cyklu absolvují řadu výjezdů do českých skal i zahraničních hor, kde se pod vedením zkušených horolezců a lektorů zdokonalují ve všech alpinistických technikách.

Tito mladí horolezci a alpinisté představují nejen novou krev, ale také zdroj inovace a inspirace pro další generace. Podpora jejich snů a ambicí nejenže posiluje jejich osobní rozvoj a schopnosti, ale také přispívá k rozvoji komunity horolezců a alpinistů jako celku. Což jsou také hodnoty značky Mountain Equipment, která Sokolíky provází na jejich cestě za splněnými sny už 6 let. Tato spolupráce posiluje vztah mezi značkou a komunitou horolezců, což vytváří prostředí vzájemného respektu a důvěry.

Závěrečná expedice Pákistán 2023 (Foto: Standa Mitáč)

Společné výjezdy

Za tři roky dokázali Sokolíci nasbírat nespočet krásných lezeckých zážitků a splněných snů. A my jsme byli u toho!

  • Adršpach (2021) – První společný výjezd v rámci setkání Komise Alpinismu a pro mnohé první pořádné seznámení s českou pískovcovou spárařinou. 
  • Petit Clocher du Portalet, SUI (2021) – první společné lezení vícedélkových cest, především spárového charakteru.
  • Vysoké Tatry (2022) – lavinový kurz a získávání zkušeností s pohybem v zimních horách.
  • Marmolada, ITA (2022) – nabírání zkušeností ve větší stěně, dominantě italských Dolomit.
  • Poncione d’Alnasca, SUI / Cadarese, ITA (2022) – lezení vysokých žulových stěn ve švýcarsku a následné „spárování“ ve spárařském ráji v Itálii.
  • Vysoké Tatry (2022) – závěrečný výjezd druhého roku tříletého cyklu byl  zaměřen na metodiku a získávání zkušeností s pohybem v lehčím horském terénu a na hřebenech.
  • Chamonix, FRA (2023) – kombinace vícedélkového lezení a alpinismu se základním táborem pod věží Grand Capucin
  • Nangmah Valley, PÁKISTÁN (2023) – závěrečná expedice sokolíků do Karákóramu. Bigwallové lezení a alpinismus do nadmořské výšky 6500 m
Adršpach 2021 (Foto: Standa Mitáč)

Jak projekt hodnotí teď již „ex-Sokolíci“?

Ve třetím cyklu jsme zaznamenali výraznou aktivitu a snahu se na obsahu podílet především od třech členů, se kterými jsme se rozhodli prohloubit naší spolupráci a podporovat je jako naše ambasadory v jejich lezeckých aktivitách i nadále. Zeptali jsme se jich, co jim tato zkušenost přinesla a jak cyklus hodnotí:

Anča Šebestíková

Ani jsme se nenadáli a je to za námi. Tři roky pod křídly Sokolíků nám končí. Zase se musíme posunout o kus dál. Někdo nás musí vystřídat. Holt jsme taky už docela starý. 

Celý projekt Sokolíci aka Tým mladých alpinistů ČHS se mi moc líbí. Myšlenka toho, aby se mladí a nadějní dostali do hor, i když nemají kolem sebe strejdy, co je pořád někam tahají, je prostě skvělá. Já sama jsem se do týmu dostala až na podruhé, poprvé jsem byla odmítnuta. Chyběly zkušenosti, lezla jsem příliš krátce. Právě to odmítnutí ve mně ale vyvolalo něco, kvůli čemu jsem se dostala tam, kde jsem teď. Mimo jiné byl motivací i možný vstup do dalších Sokolíků. Že se bude jednat o bezvadnou partu, nám bylo jasné už při výběrovém řízení. Sobotní večírek uzavřeli právě ti lidičky, co se pak do týmu dostali. 

Co se týče zkušeností, většinu jsem buď měla nebo jsem je získávala stejně na akcích, na které jsem vyrážela sama. Věřím ale, že lidem, kteří nejsou tak tvrdohlaví jako já, to mohlo dost pomoct. Nejvíc cením zimní Tatry se Zobanem a lavinovým kurzem od kluků ze Summit Trade

Hory jsem měla vždycky ráda a přála jsem si tam i lézt. To mi nejvíc ulehčili sponzoři. Jakožto chudý student jsem si nemohla dovolit nakoupit komplet hadry od Mountain Equipment. Sokolíci už mají v české lezecké komunitě docela jméno, takže pro mě bylo později i snazší sehnat další sponzory a vyfasovat kompletní hardware.

Anča Šebestíková a Franta Bulička v cestě Bloody Mary, Pákistán 2023 (Foto: Standa Mitáč)

Dan Podráský

Má dáti – dal. Tento princip funguje v mnoha oblastech života a při aktuální úvaze si ho dovolím aplikovat i na uplynulé tři roky Sokolíků. Měl dáti je jasné – měl jsem dát sebe světu jako „hotového“ alpinistu. Odpověď na otázku, zda se tak i stalo, bude vždy hodně subjektivní. Záleží na úhlu pohledů a nutných požadavcích. Když se mě na to lidé ptají, tak mám tendenci zlehčovat, ba až znevažovat prožité a poskytnuté. Pak se ale neskromně a zároveň pokorně zamyslím a řeknu si, že to tak úplně není. Zvláště v porovnání s ostatními. Jistě, mnoho v našich životech bychom činili i bez Sokolíků. Co taky dělat pod Sluncem jiného, že? Pak je ale třeba si položit otázku, s kým, v čem a jak často. A i když publikační sebe prodávající stránku věci často bereme na oko jako nutný voser, v konečném výsledku se snad jedná o přidanou hodnotu. Sami přece podobné věci taky chceme číst a sledovat, ne? Navíc, když na to přijde řeč, máme eso v rukávu: „Mami, to není jenom koníček, máme na to smlouvy!“

Závěrem je třeba nepodlézavým stylem vyzdvihnout práci Standy, který za to všechno může. Jeho kormidlování v záludných vodách plných často protichůdných proudů, etických dilemat a zároveň nutnosti v nastoleném systému plnohodnotně fungovat, je na výsost důležitá. Neumím si představit, jak by to bez něj celé vypadalo.

Dan Podráský a Ondra Mrklovský, Tatry 2022 (Foto: Standa Mitáč)

Ondra Mrklovský

Tříletý cyklus Sokolíků je za námi. Uteklo to. Zbývá se zamyslet co nám to přineslo a kam jsme se za tu dobu posunuli. Upřímně, s čistou sportovní výkonností to není u mě žádný terno, ale ve zkušenostech a schopnostech v horách cítím velký posun a mám z toho radost. Máme za sebou svou první “opravdickou” expedici. (Ne)úspěšnost nechme stranou. Zážitek a zkušenost veliká. Byli bychom na tom teď stejně i bez Sokolíků? Posun by tam určitě byl i tak. Do hor jsem jezdil, jezdím a budu jezdit i tak, ale třeba na tu expedici bych si určitě ještě aspoň pár let netroufl. Během pravidelných jarních repre setkání v Ádru jsme měli také možnost se rozkoukat a seznámit v tom (hodně malém) českém alpinistickém rybníčku. Motivace a sociální aspekt jsou podle mě nakonec hlavní přínosy Sokolíků. Za zmínku ale určitě stojí i materiální podpora – pro studenty, kterými většina Sokolíků je, taky hodně příjemná a zároveň motivační věc. 

Každopádně to byly skvělé 3 roky a na závěr chci poděkovat Standovi, jednak za důvěru se kterou mě vzal do týmu, ale hlavně za všechen čas a někdy i nervy, které do projektu vkládá a jak se o něj stará. Velké DÍKY! 

Anča Šebestíková a Ondra Mrklovský, Tatry 2022 (Foto: Standa Mitáč)

Oblíbené produkty Anči, Dana a Ondry?

Za 3 roky si Sokolíci našli a hlavně otestovali produkty, na které v horách i ve skalách nedají dopustit. Jaké kousky si tedy na své výjezdy balí, oblékají a nosí? Podrobněji se dočtete přímo na produktové stránce distributora na wwww.summit-trade.cz.

Záverečná expedice, Pákistán 2023

Nastupuje nová krev

Letošní výběrové řízení už zná svou osmičku ve výběru 2024–2026, kterou vám již brzy představíme. Kompletní seznam najedete na stránkách ČHS a my už se teď těšíme, jaké nové talenty budeme moci vybavit a podporovat na jejich cestě za lezeckými sny.

Anička Šebestíková ambasadorka Mountain Equipment a lezkyně ve výběru Sokolíci ČHS 2021–23

Ondra Mrklovský ambasador Mountain Equipment a lezec ve výběru Sokolíci ČHS 2021–23

Dan Podráský ambasador Mountain Equipment a lezec ve výběru Sokolíci ČHS 2021–23