Recenze: batoh ORCUS

Nemá cenu zapírat – co neztratím, to velmi rychle zničím. U vybavení do hor je tato smutná bilance ještě umocněna. Lehký útočný batoh jsem vždy řešil všelijak. Jednoho dne však, i díky slevovému voucheru, přišla změna.

 

O postupném testování batohu Mountain Equipment Orcus se nedalo ani mluvit. Rovnou do Tater! Ihned mu byla vypreparována pevná záda, aby se dal zmuchlat a snadno sbalit do velkého cestovního báglu. To šlo velmi jednoduše, na Orcusu není žádná neskladná věc a finální balíček je opravdu velmi skladný. Zavání to až přílišným ultralightem, avšak materiál budí až překvapivou důvěru. Tak uvidíme.

Na hřebenovce Velkého a Malého Prielu

Odpolední vícedélka i dvoudenní alpinismus

Co od útočného batohu chceme? Hlavně musí pohodlně pojmout vše, co budeme s parťákem přes den potřebovat.

Pro jednodenní lezení ho používám nejčastěji. Je třeba si uvědomit, že pokud neseme jen jedno zavazadlo, musíme se do něj zabalit oba. Svačinky, goráčovky, lezecké železo… Vše kromě lan, které, alespoň většinou, na sebe namotá solidní parťák. Ale spolulezci jsou různí. Navíc jindy jde každý se svým batohem a nese jedno lano. A tak se uchycení lana na batoh stává věcí nadmíru důležitou. Taky se ti stalo, že ses „zapomněl“ navázat? Vytahování lana z batohu již v lezecké délce může být věcí krkolomnou. V každém případě se proto hodí praktická přezka, jejíž obsluhu zvládneme jednou rukou. Batohy ME mají specifickou přezku, která tento požadavek splňuje. A to i v rukavicích.

Když se blížím k nástupu, batoh mi slouží spíše jako jakási kostra, na kterou všechno nejrůzněji přicvakávám. Lano, přilba, mačky, cepín, to všechno se bimbá vně batohu. Je jasné, že by se našla zavazadla pro toto vhodnější. S nimi bychom však potom určitě ale nechtěli lézt!

Klíčové tak je, aby nebohý útočný batůžek disponoval všemi potřebnými popruhy. Pohodlnost a příjemná manipulace se naplno projeví při optimálním naložení, kdy se vše ideálně vejde dovnitř. Záleží zejména na důkladném stažení, aby se nikde nic nepletlo.

Bederní pás by neměl překážet se sedákem. Když mám batoh poloprázdný, často bederní pás nepoužívám, ale secvaknu jím batoh. Zbavím se tak několika popruhů a dosáhnu lepší průstupnosti širočinami a úzkými komíny. Kromě těchto specifických situací o něm na zádech skoro nevím. Musím říci, že obecně raději lezu s lehkým batohem, než s věcmi nacvakanými na sedáku. Stejně tak nerad chodím s cinkajícím sedákem na nástupy. Proto během lezeckého dne batoh neustále přizpůsobují aktuálnímu obsahu.

Na Batizovském štítu

Nejvýraznějším prvkem na batohu Orcus, je jeho rolovací uzávěr. Je praktický tím, že umožňuje velkou variabilitu „nafukování“ a stahování. Jeho rozsah použití je opravdu široký. Splasklý váček obsahující goráčovku a pití „pro jistotu“ lze proměnit v zavazadlo na rychlý alpinismus v minimalističtějším stylu.

Uzávěr, díky analogii s lodním pytlem, zajišťuje vodotěsnost. Zároveň bych si dovolil tuto část označit za částečnou nevýhodu – rolování a zapínání postranních přezek při každém otvírání, není úplně nejpohodlnější. Zvláště při menší naditosti a od toho odvozené nekompaktnosti, někdy na boční zapínání kašlu a po zběžném zarolování pouze zapnu přezky víka do sebe. Těžko představitelné? Pokud se ti batoh dostane do ruky, jistě rychle pochopíš. 

Pod vrchlem Cima Ovest, Dolomity

Pivo a vodotěsnost

Za svůj život jsem již tolikrát zmokl pod stoprocentně nepromokavými vynálezy, že nepromokavost beru vždy s rezervou. Orcus se však i po roce intenzivního používání drží velmi dobře!

Představu o jeho vodotěsnosti mi pomohla utvořit prasklá plechovka piva. To, že mě postihla takováto nehoda, jsem totiž zjistil až večer – batoh nepropustil jedinou kapku!

Pod Tour Rouge v Chamonix

O něco milejší překvapení jsem zažil v Dolomitech. Nalezli jsme do cesty jen v tričku a všechny věci nechali dole pod stěnou. Po strašidelném slanění náhle vzniklým vodopádem sleduji nedovřený batoh, ledabyle pohozený na dešti. Tlak vody poloprázdný batůžek proměnil v regulérní rybníček. Ale světe, div se! Vevnitř normální sucho! Vodotěsnost je zde myšlena skutečně vážně. 

Je to batoh, ne tahačák!

Kromě uživatelského komfortu, chceme od batohu samozřejmě co největší trvanlivost. Ta je vždy relativní. Neustále jde o nerovný souboj omezeného chumlu látky s neomezenou masou drsné skály. Navíc lezec je často vystaven takovému protivenství, že se sotva postará sám o sebe. Když to bude nutné, batoh bez rozmyslu použiji jako izolační a změkčující vrstvu mezi skálu a zmrzlé pozadí. Když si v něm budu třít zmrzlé nohy, tak mi bude opravdu jedno, že spolu s nohami se tře i tkanina batohu o skálu. Tohle všechno čas od času provádím. 

Jarní lezení v Tatrách

Mohu říci, že Orcus vychází z poměru lehkost/ odolnost skutečně nadprůměrně. Batoh mám na mnoha místech notně ošoupaný, ale materiál drží. Pokud nedojde k přesně cílené likvidaci (např. mačkou), tak běžné odírání o skálu příliš škody nenadělá.

Ale všeho s mírou – ač odolný, ME Orcus je stále jen batoh. Ne tahačák.

Dan Podráský ambasádor Mountain Equipment a horolezec ve výběru Sokolíci ČHS 2021-23