Recenze:
Softshelová bunda Squall Hooded Jacket

Ač mám tuhle softshellovou bundu poměrně krátce, můžu o ní cosi povědět. Softshell je lehký, pružný, prodyšný a větruodolný materiál. Právě pro tyto vlastnosti je ideální vrstvou oblečení nejen do hor. Dříve by mě ani nenapadlo, že může být takováhle bundička k něčemu dobrá, avšak rychle se stala jednou z vrstev, kterou nesmím do žádné cesty v horách zapomenout.

Bez omezení pohybu

Oproti mikině je na softshellce super, že když je ve stěně větrno tak ti neprofoukne a zadržuje tak cenné teplo. Říkáš si: „No jo, ale tohle přesně přece výborně zvládá goráčovka!” To sice ano, ale ani nejlépe střižená goráčovka není ideální na složité lezecké kroky někde v cruxu nebo když se potřebuješ v nějakém koutě zkroutit do stěží myslitelných krkolomných pozic. Hardshellová bunda tě bude vždy trochu omezovat, zatímco softshellka ti dovolí úplnou svobodu pohybu, ať už to budou jakékoliv lezecké kreace.

“Hardshellová bunda tě bude vždy trochu omezovat, zatímco softshellka ti dovolí úplnou svobodu pohybu, ať už to budou jakékoliv lezecké kreace.”

Squall je mimořádně pružná a odolná bunda

Díky své pružnosti je taky tahle bundička překvapivě odolná a nemusíš se tak bát, že ji roztrhneš třeba o ostrou hranu žulové širočiny. Několikrát jsem si už při soukání se spárou říkala, že tohle ta tenká bunda nemůže vydržet a že na konec téhle délky na tuty dolezu bez jednoho rukávu, ale ona pořád drží pohromadě bez jakýchkoli ztrát.

Softshelka Squall Women´s Jacket

Svrchní slupka, když neprší

Ideální je vrstvit tuhle bundu vždy nahoru, pokud je tepleji, mám pod ní jen triko a v chladnějších stěnách přidám ještě jedno teplejší triko a mikinu pro maximální komfort. Když zrovna ale chvátáš a potřebuješ se na chvíli rychle zahřát, v pohodě přes ni natáhneš mikinu nebo péřovku. Příjemně mě překvapilo, že bunda vydrží i nějaký ten déšť, na což primárně není stavěná.

„Příjemně mě překvapilo, že softshellová bunda Squall vydrží i nějaký ten déšť, na což primárně není stavěná.“

Sbalitelná do kapsy

Na bundě potěší taky náprsní kapsa, která si nepřekáží se sedákem. Do této kapsičky se dá také celá bunda sbalit. Zevnitř jsou malá poutka, za která ji snadno můžeš připnout na sedák, kdyby ti bylo horko.

Softshelka Squall je ideální do větru, je mimořádně prodyšná a vůbec neomezuje lezce ani v nejsložitějších pohybových kreacích.

Kapuce přes přilbu a asymetrický zip

Další vychytávkou je asymetrický zip, při úplném zapnutí ti tak nepřekáží v puse a na nose a ty můžeš pořád krásně dýchat. Bezvadná je taky kapuce, která se dá přetáhnout i přes helmu. Parádně se tak zahřeješ a jak si na ní jednou zvykneš, už bez ní být nechceš. To by se koneckonců dalo říct o celé této bundičce.

Anna Šebestíková

ambasadorka Mountain Equipment a lezkyně ve výběru Sokolíci ČHS 2021-23

„Oproti mikině je na softshellce super, že když je ve stěně větrno tak ti neprofoukne a zadržuje tak cenné teplo. Říkáš si: „No jo, ale tohle přesně přece výborně zvládá goráčovka!” To sice ano, ale ani nejlépe střižená goráčovka není ideální na složité lezecké kroky“