Potřeboval jsem lehčí péřovku na skialpy. V Alpách se pohybuji na skialpech od chaty k chatě, ale nevynechám příležitost vytvořit si základnu ve winterraumu horské chaty bez obsluhy a někdy bohužel i bez možnosti zatopit si.
Na skialpech nosím péřovku v batohu za jediným účelem – neztratit během túru nebo po ní teplotní komfort. K výstupu jsem ji použil jedinkrát v životě, když bylo 30 pod nulou.
Protože je péřovka většinou v batohu měla by být co nejlehčí a co nejskladnější. To druhé je možné především díky peří, které vykazuje neuvěřitelnou stlačitelnost. Pak je tu objem peří, který je potřeba k izolaci a má vliv i na váhu.
Podívejme se na váhy, ze kterých jsem vybíral, vždy jde o velikost “L”. Frostline váží 410 g (včetně 136 g husího peří). Baltoro i Xeros 510 g, z toho je 162 g (Baltoro), resp. 140 g (Xeros) kachního peří.
Benefitem některých péřových bund Mountain Equipment je velmi solidní odolnost proti vlhkosti. Mohl jsem volit velmi teplou bundu Xeros Jacket s husím peřím, z jemné látky s membránou Gore-Tex Infinium. Ve hře byla i péřovka Baltoro s moderní konstrukcí Double Layer Offset Baffle Construction, která potřebuje méně peří pro srovnatelný teplotní komfort. Čím složitější konstrukce, tím dražší je výroba. Baltoro i Frostline jsou ušité z membránové látky Drilite. Navíc mají z vnitřní strany polyuretanový zátěr.
Při rodinném povánočním týdnu na Šumavě nás denně na pěších výletech provázel déšť. Někdy i překvapivě a tak byla péřovka Frostline, bez ochranné hardshellové bundy, podrobena ostrému testu proti vodě. Obstála se ctí, svrchní látka se zátěrem nepromokla a dokázala peří ochránit.
Obě varianty výborně izolují. Rozdíl je v tom, že k dosažení stejné izolace, jakou má husí peří, je potřeba více kachního peří. Takže bunda s kachnou bude trošku těžší a objemnější, zato levnější.
Já si po zkušenostech s předchozími péřovkami dal váhový limit 400 g. Nejlehčí péřovky začínají nad 250 g, prvním početnějším milníkem je bunda s 300 g. Ty ale v třeskutém mrazu nemusí dostatečně chránit před mrazem. 100 g je třeba deci čaje v termosce a to už člověku příliš nepřitíží.
Podívejme se na váhy, ze kterých jsem vybíral, vždy jde o velikost “L”. Frostline váží 410 g (včetně 136 g husího peří). Baltoro i Xeros 510 g, z toho je 162 g (Baltoro), resp. 140 g (Xeros) kachního peří. Protože nepatřím mezi zimomřivé kluky, zvolil jsem bonus 100 g váhy a ušetřil peníze (husa levnější kachny). Pro mou potřebu komfort frostlajnka v evropských horách stačí.
„Hlavní prověrkou byl 5denní přechod Ötztalských Alp. Bylo fajn, vklouznout po výstupu do péřovky, připravit se na sjezd a užít si ho v teple. Tahle akce potvrdila správnost výběru bundy“.
Péřovku Frostline jsem prověřil během skialpových kurzů Summit Academy, kde jsem v mrazu a s minimem pohybu vysvětloval lavinovou záchranu. Hlavní prověrkou byl 5denní přechod Ötztalských Alp v březnu 2022. Bylo fajn, vklouznout po výstupu do péřovky, připravit se na sjezd a užít si ho v teple. Tahle akce potvrdila správnost výběru bundy.
Ve sbalitelnosti se bundy moc neliší. Všechny jsou z jemné látky, kterou definuje jednotka denier (D). Čím menší číslo, tím jemnější látka, což je parádní pro sbalitelnost. Frostline má 20 D, takže se i díky poddajné látce krásně sbalí do vlastní pravé kapsy. Balíček má dvě poutka a tak se dá připnout karabinou na sedák nebo na batoh.
Když už pořídit péřovku, je fajn, když toho “umí” co nejvíc. Tahle je kompatibilní s přilbou a gumovou stahovačkou ji přizpůsobím hlavě v čepici. Gumový lem kolem tváře brání po stažení kapuce vnikání nepříjemného větru.
Ten jsem si zamiloval. Dosahuje pod nos a když zakloním hlavu je mi po ústa. Takže další ucpávka proti vnikání chladu, přitom není potřeba žádná stahovačka.
Náprsní kapsu používám na mobil nebo na tenké rukavice. Vnitřní kapsa se hodí na peněženku, v covidové době jsem v ní měl připravený respirátor. Prostorné boční kapsy zahřejí ruce nebo se do nich vejdou rukavice.
Nejdůležitějším zipem je středový průběžný. Je kostěný, prakticky nerozbitný, navíc od osvědčené firmy YKK. Tady se jistota a gramy navíc vyplatí, protože péřovka s rozbitým zipem prostě nefunguje.
Pod zipem je přiměřeně tlustá léga, bránící pronikání chladu. Nahoře zip vjíždí do “garáže”, která chrání před nepříjemným kontaktem s vousy.
Když s kamarády trénujeme vyproštění z trhliny, je fajn, že zip má dva jezdce, jde od spodu povytáhnout nad oko sedáku
Bunda Frostline má samozřejmě prodloužená záda. Když fouká ledový vítr, utáhnu si spodek bundy. Obvodová gumová stahovačka je rozdělená a tak se nemůže stát, aby se za ni cokoli zachytilo.
Konce rukávů nemají stahovačku, ale to mi vůbec nevadí. Přes tenké rukavice přetáhnu rukáv a palčáky naopak převleču přes rukáv.
Michal Bulička – skialpinista, Skitour.Guru