Recenze: ultimátní alpinistický batoh Tupilak 45+

Tupilak je batoh do hor. Odolný, lehký, univerzální. Nezáleží, co jedeš do hor dělat, Tupilak ti vždy kryje záda (když je potřeba, tak i doslova). 

Tupilak je minimalistický, přísně funkční bágl. Je to ztělesnění myšlenky, že dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, kdy už není co odebrat. Propracovaný zádový systém nebo spousty kapsiček na něm opravdu nehledej. Ty by ti byly ve stěně k ničemu a pouze zvyšovaly váhu. A proto tu nejsou.

Tupilak byl navržen pro alpinismus ve velkých stěnách nebo na dlouhých hřebenech v horách po celém světě, včetně těch nejvyšších. Jeho využití je ale širší a oceníš ho, i když neusiluješ o příští Piolet d’Or. Abych ukázal, jak je univerzální a proč jsem si ho oblíbil, pojďme si projít využití Tupilaku postupně od aktivit, kde je potřeba nejméně vybavení, až po chvíle, kdy je nacpaný k prasknutí. 

Na lehko

Anča leze s Tupilakem na Grand Capucin 

Do skalní stěny nebo rychlý jedno nebo jen půldenní výpad od chaty nebo stanu by se Tupilak 45+ mohl zdát zbytečně velký. Jasně, budeš ho mít poloprázdný, ale ničemu to nevadí. Díky tomu jak je minimalistický, je lehčí než spousta menších batohů. Stačí si ho po bocích popruhy stáhnout a ani nevíš, že máš na zádech větší batoh. Jasnou výhodou je, že lze takto eliminovat nutnost nést si na chatu nebo ke stanu druhý menší batoh. Tímto způsobem ho využívám třeba pro výpady z base campu na ledovci v Chamonix nebo při lezení v Tatrách se základnou na chatě, v létě i v zimě. Ve stěnách se s lehkým Tupilakem dobře leze a díky odolnému materiálu ho lze v případě potřeby v nejtěžších délkách bez ztráty kytičky i pár délek haulovat. 

Mont Blanc du Tacul – Gervasuttiho pilíř – ideální jednodenka

Alpinismus – tady je doma! 

Jak už jsem zmínil, alpinismus je to, pro co byl Tupilak navržen a v čem je úplně nejlepší. Je velký tak akorát, aby se do něj byl lezec schopen sbalit na dva, tři dny (v extrému i na víc), pohyboval se rychle, technicky náročným terénem a nesl si sebou vše potřebné – jídlo, vaření a spaní.

Tupilak má jeden velký úložný prostor pro veškeré vybavení a jednu malou kapsu na drobnosti. Rolovací uzávěr a voděodolný materiál zajistí, že vše uvnitř zůstane suché. Kromě toho je materiál batohu taky pořádně odolný a přesto stále lehký.

Na začátku jsem psal, že na propracovaný zádový systém můžeš zapomenout. To je pravda – Tupilak má přesto na zádech aspoň pruh EVA pěny. Kdyby tě příliš tížil, můžeš ho vyndat, ale docela se hodí pro bivakování (třeba jako nám na Nurishanu). A ne, moc jako slečinka si nepřipadám. V tomhle “módu” jsem Tupilaka použil v podstatě při všech “zajímavých” výstupech, které jsem zatím v Alpách absolvoval. Moje oblíbené byly třeba severka Jorassů, hřeben Peuterey Integral nebo letos Pilier Rouge du Brouilard – tady všude byl Tupilak ideální parťák. 

Na hřebeni Peuterey Integral

Na těžko

Nebudem si nic nalhávat, Tupilak není 70litrová krosna. Ale když je potřeba, unese toho docela dost. Chce to trochu kreativity při upínání věcí i z venku batohu, ale jde se do něj sbalit i třeba na týden pod Kapucína – se stanem, spoustou jídla, vařením a teplým spacákem. Tupilak to zvládne, je ušitý dostatečně bytelně, ale už to přestává být příjemné. Komfortní váhový limit vidím někde kolem 18–20 kg. 

Na těžko v Chamonix 
Na (celkem) těžko v Pákistánu 
Na (celkem) těžko v Pákistánu se Sokolíky

Detaily 

Na detailech se pozná péče, která byla výrobku při vývoji i výrobě věnována. Ať už jde o materiál, který dokonale kombinuje odolnost, voděodolnost a nízkou váhu. Boční popruhy s prakticky nezničitelnými kovovými přezkami, pod kterými se dají výborně nosit skialpy, lana nebo jiný matroš. Nebo promyšlenou centrální přezku, se kterou se dobře pracuje i v rukavicích. Samozřejmostí je také systém pro nošení cepínů. Prostě z každého detailu na Tupilaku cítíš kvalitu. 

Z terénu

Tupilak 45+

Tupilak 50–75

Na co se nehodí

Tupilak je skvělý batoh do hor. Jako jakýkoliv jiný kus vybavení však nemůže být perfektní pro všechny příležitosti. Do jiného batohu se sbalím, třeba když jdu na den na sportovky, nebo na písek. Nepotřebuju útočný, minimalistický batoh, naopak ocením prostornější víko, kam se mi vleze vydatná svačina. Stejně tak do školy nebo na pár dní za babičkou nebo někde po Česku na chatu, je zbytečné brát takový vymazlený bágl (a je ho na to i škoda).

Nad jinými batohy bych se taky zamýšlel, pokud bych se věnoval čistě skialpu. Přeci jen speciální skialpové batohy nabízejí kapsy na lavinovou výbavu nebo dnes čím dál populárnější airbagy. Když už ale Tupilaka mám na lezení, tak mi nic nebrání si ho vzít i na lyže a stále mi poslouží výborně. 

Ondra Mrklovský

ambasador Mountain Equipment a lezec ve výběru Sokolíci ČHS 2021–23