Povrchové materiály

Funkce svrchního materiálu

Na spacáky používáme několik druhů svrchních materiálů, které jsou voleny podle toho, do jakého prostředí je spacák určen. Dbá se zejména na parametry jako je hmotnost, odolnost v oděru, nepromokavost, prodyšnost nebo tepelná izolace. Dříve, než si spacák zakoupíš, je dobré se seznámit nejen s typem peří, ale také vlastnostmi povrchového materiálu.

Nepromokavost

Skutečně nepromokavé jsou jen spacáky Extreme Expedition s membránou GORE-TEX WINDSTOPPER®. Spacáky z řady Glacier a Extreme Alpine s membránou Drilite označujeme jako voděodolné, tj. do určité míry nepromokavé. Svrchní látky Helium (u řady Helium) a Plasma (u řady Extreme light) mají úpravu, která odpuzuje vodu (kapky stékají), a označujeme je jako vodoodpudivé. 

Vodoodpudivost znamená, že se voda a vlhkost nedostanou do struktury povrchové látky ani snadno, ani rychle – noc ve vlhkém prostředí zvládne tento spacák bez ztráty funkčnosti. Spát v dešti ale rozhodně ne.

Druhy svrchních materiálů

GORE-TEX WINDSTOPPER®

Dosud nepřekonaný GORE-TEX WINDSTOPPER® díky své odolné, lehké, extrémně prodyšné a dešti odolné membráně chrání před jakoukoli vlhkostí. Velmi lehký povrchový materiál s jemností vláken 10 D v kombinaci se spolehlivou membránou při hmotnosti pouhých 38 g/m2 dokonale ochrání peří před jakoukoli vlhkostí ať už při sněžení, v mlze ale i ve slabém dešti. Díky membráně a podlepeným švům si peří zachová vždy vysoký loft pro maximální tepelnou izolaci.

DRILITE® LOFT 30D

DRILITE® LOFT 30 D je pevný a lehký (55 g/m2) voděodolný povrchový materiál s recyklovanou lícovou tkaninou a polyuretovaným (PU) zátěrem, což je skvělým předpokladem pro bivakování. Na povrchu je navíc látka ošetřená i vodoodpudivou úpravou DWR, která ještě více přispívá tomu, aby peří zůstalo v suchu i ve vlhkých podmínkách. Látka tak odolá 1,5 m vysokému vodnímu sloupci. DRILITE® LOFT je velmi prodyšná látka a zároveň odolává větru.

DRILITE® LOFT 10D

DRILITE® LOFT 10 D je pevný a mimořádně lehký (28 g/m2) voděodolný svrchní materiál s polyuretovaným (PU) zátěrem. Na povrchu je ošetřen vodoodpudivou úpravu DWR, která ještě více přispívá tomu, aby peří zůstalo v suchu i ve vlhkých podmínkách. Látka tak odolá 1,5 m vysokému vodnímu sloupci, což je důležité pro spací pytel na bivakování. DRILITE® LOFT 10 D je velmi prodyšná látka a zároveň odolává větru.

PLASMA™

PLASMA™ je jedna z nejlehčích tkanin na světě (26 g/m2). Tato látka se vyrábí v Japonsku z vysokopevnostních polyamidových vláken. Je tkaná speciální technologií, díky které dosahuje 2x vyšší pevnost než jiné materiály s obdobnou gramáží. Příjemně jemná a přitom vysoce prodyšná látka se zvýšenou odolností proti roztržení (10D = 10 deniérů). Na povrchu je navíc látka ošetřená vodoodpudivou úpravou DWR bez přidání PFC, která přispívá tomu, aby peří zůstalo v suchu i v mírně vlhkých podmínkách.

HELIUM™ 20

100% recyklovaný materiál Helium 20 je výjimečně lehký (38 g/m2), dobře sbalitelný, velmi jemný a zároveň velice odolný. Díky vysoké hustotě tkaní nepropouští peří, je odolný vůči větru a zabraňuje ztrátě tepla. Přesto má solidní prodyšnost. Tato látka je ideální tam, kde jsou nejdůležitější nízká hmotnost a sbalitelnost do miniatury. Na povrchu je navíc látka ošetřená vodoodpudivou úpravou DWR bez přidání PFC, která přispívá tomu, aby peří zůstalo v suchu i v mírně vlhkých podmínkách.

EARTHRISE 20

Earthrise 20 je svrchní materiál, který je lehký, odolný, nepropouští peří a je ošetřen voděodpudivou DWR úpravou bez obsahu PFC, takže peří ti hned nenavlhne. Je vyroben ze 100% recyklovaného polyesteru takže je ekologicky nezávadný.

Druhy vnitřních materiálů

SUPERSOFT™ 30

Vnitřní materiál SUPERSOFT™ 30 je vybrán pro svou nízkou hmotnost (49 g/m2), vysokou prodyšnost, výjimečnou odolnost a příjemný pocit na dotek. Pevnost látky je nadstandardních 30D (30 deniérů). Látka samozřejmě nepropouští peří ven z komor.

SUPERSOFT™ 20

Vnitřní materiál SUPERSOFT™ 20 je 100% recyklovaný. Je vybrán pro svou nízkou hmotnost (37 g/m2), vysokou prodyšnost, výjimečnou odolnost a příjemný pocit na dotek. Pevnost látky je nadstandardních 20D (20 deniérů). Látka samozřejmě nepropouští peří ven z komor.

ULTRASOFT™ 10

Vnitřní materiál ULTRASOFT™ 10 se vyznačuje extrémně nízkou hmotností (28 g/m2), vysokou prodyšností. Je velice lehký a zároveň odolný s trvanlivostí 10D (10 deniérů) a látka přináší příjemný pocit při dotyku s pokožkou. Tkanina ULTRASOFT™ 10 nepropouští peří ven z komor, což je základní vlastnost kvalitního spacáku.

ULTRASOFT™ 20

Vnitřní materiál ULTRASOFT™ 20 se vyznačuje velice nízkou hmotností (36 g/m2), vysokou prodyšností, výbornou trvanlivost definuje 20D (20 deniérů) a látka přináší příjemný pocit při dotyku s pokožkou. Tkanina ULTRASOFT™ 20 nepropouští peří ven z komor, což je základní vlastnost kvalitního spacáku.