Vše o peří ve spacích pytlech

Nejdokonalejší tvořitel je příroda. Miliardy let evoluce, kterou podstupuje každý tvor. Ať už je to krokodýl s pancířem, brouk s tvrdým skeletem nebo pták s peřím. Každý tvor se přizpůsobuje svému prostředí. Pro nás, horolezce, je právě peří tolik zajímavé. Vyvinulo se jako tepelná izolace pro ptáky, kteří nemohou být omezováni hmotností, musí odolávat chladu a mít volnost pohybu, aby se dostali tam, kde chtějí.

Postavili jsme pyramidy, rozbili jsme atom, byli jsme na Měsíci, dosáhli jsme ohromný technologický pokrok a napříč tomu obyčejný chumáč peří i nadále zůstává tím nejlepším izolačním materiálem, jaký jsme kdy měli.

Keratin a tepelná vodivost

Veškeré peří včetně prachového se skládá převážně z keratinu. Jedná se o druh bílkoviny vyskytující se u vyšších obratlovců, jako jsou ptáci, savci a plazi. Liší se pouze ve své podobě – vlna, vlasy, peří, rohy. Vždy se jedná o určitý druh bariéry mezi zvířetem a prostředím. Nejsou vaskularizovány (nevznikají v nich krevní cévy), a proto jsou považovány za mrtvé.

Farmy a etický přistup k chovům ptáků

Chov zvířat kvůli textilnímu průmyslu je vždy velmi citlivé téma. Globální produkce peří se v roce 2014 odhadovala na 270 000 tun a čísla mají tendenci růst. Vlivem neziskových organizací se stále zvyšuje tlak na farmy, aby zvířatům zajišťovaly důstojné podmínky života.  Outdoor výrobci jdou zbytku světa výborným příkladem, kdy si většina z nich plně uvědomuje svoji zodpovědnost vůči přírodě a životnímu prostředí. My, zákazníci, bychom měli zase kupovat pouze ověřené produkty a mít možnost zjistit původ peří ve své bundě či spacáku. U nás v Mountain Equipment jsme začali s důsledným výběrem farem a možností dohledání původu peří jako jedna z prvních společností a v roce 2012 jsme stanovili DOWN CODEX®. O dva roky později se přidaly i značky The North Face a Patagonia.

Celý tento tlak na farmy má úžasně pozitivní vliv na životy zvířat. Spokojená kachna nebo husa by měla být standardem. Žijeme v moderní době, kde by kvalitní život měl být automatický i pro chovaná zvířata. Aby bylo kvalitní peří, musí být kvalitní a zdravé prostředí a také dlouhý život.

Husy a kachny mají venkovní výběh.

DOWN CODEX®

Garance kvalitního peří ve spacácích Mountain Equipment je výsledkem zejména pečlivého výběru farem a etického přístupu k chovu zvířat. Platí úměra, že čím má pták lepší život, tím má kvalitnější peří. Ve výrobcích Mountain Equipment je peří vždy pouze vedlejším produktem chovů na maso nebo vejce. Veškeré použité peří v našich produktech pochází z kontrolovaných a známých zdrojů. Každý výrobek má unikátní kód, podle kterého lze dohledat původ peří a jeho parametry

Down CycleTM

Je visačka pro 100% recyklované peří. Je to závazek firmy Mountain Equipment pro přispívání k udržitelné produkci. Zlepšení udržitelné produkce začalo v roce 2017 kdy bylo poprvé představeno 100% post-spotřebitelsky recyklované peří. Tehdy vznikla i myšlenka pro vytvoření fungujícího uzavřeného řetězce pro recyklaci. Tedy že péřové oblečení nebo spací pytle které jsou nechtěné nebo jsou na konci svého životního cyklu, nebudou jen tak vyhozené ale peří bude použito pro výrobu nových produktů.

Kachní, husí nebo recyklované peří?

U spacáků Mountain Equipment najdeš husí peří u tří řad s přívlastkem Extreme. U řad spacáků Helium a Glacier izoluje teplo kachní peří. U řady Classic ECO je to 100% recyklované peří. Neznamená ale, že husí peří je lepší než kachní nebo naopak.

O kvalitě peří rozhoduje především jeho zpracování a plnivost. Vysoce kvalitní kachní peří může mít parametry tepelné izolace stejné nebo lepší než husí peří. Zkrátka a dobře, plnivost je nejdůležitější. Nenech se zmást a nekupuj spacáky s plnivostí 600 a méně.

Ekologickým izolantem je tzv. recyklované peří. Takové peří už bylo použité v jiném výrobku a pro procesu přípravy (praní, sušení, sterilizace, roztřídění na frakce) se používá v dalším produktu.

Peří v spacákoch Mountain Equipment

Down 800 – husí peří s plnivostí 800 cuin z východní Evropy je nejlepším druhem peří na trhu. Obsahuje minimálně 90 % prachového peří a každá šarže je samostatně testovaná, aby byla ověřena plnivost 800 cuin a aby splňovala DOWN CODEX®

Down 700 je vysoce kvalitní kachní peří obsahuje alespoň 90 % prachového peří a má plnivost alespoň 700 cuin. Produkce peří splňuje pravidla etického DOWN CODEX®

Recycled down 700 – kvalitní recyklované peří s loftem 700 cuin.

Vysvětlení parametrů peří

Plnivost peří 

Schopnost částic peří naplnit objem. Peří má přirozenou schopnost zvětšovat svůj objem a vyplnit (nafouknout) komory spacáku. Plnivost se udává se v jednotkách cuin na objemovou jednotku (kubický palec / unce). Můžeš se setkat také s pojmy loft nebo fill power. Čím větší plnivost, tím lepší izolační vlastnosti.

Poměr prachového peří

Prachové peří je složeno z čistých jemných vláken a zbytek tvoří drobné peří s brčky a zlomky. Všeobecně uznávanou spodní hranicí kvality je 85 % prachového peří. Poměr 90/10 představuje velmi kvalitní peří.

Dr. Down

Pro Mountain Equipment pracuje „Doktor Peří“. To je přezdívka Matta Fuellera, anglického horolezce, který se zabývá seriózním výzkumem peří a na toto téma obhájil vědecký titul PhD. Matt vytvořil koncepci „Baffle by baffle“ (komora po komoře), která spočívá v přesném dávkování peří do každé komory. S tímto přístupem navrhl celou koncepci současné kolekce péřových spacáků Mountain Equipment.

To, v čem je Matt výjimečný, jsou jeho jedinečné vědomosti o peří. V kombinaci s jeho zkušenostmi z hor a nadšením pro vývoj nových produktů z něho udělali předního světového odborníka na použití peří v outdoorovém průmyslu. Čtyři roky prováděl laboratorní testy na hustotu a výkonost peří. Nyní u nás Matt pracuje jako produktový inženýr a neustále posouvá dál limity péřových spacáků.

Matthew Fuller, přezdívaný Dr. Down
Matthew Fuller, vývojář spacáků přezdívaný Dr. Down