Vše o peří

Nejdokonalejší tvořitel je příroda. Miliardy let evoluce, kterou podstupuje každý tvor. Ať už je to krokodýl s pancířem, brouk s tvrdým skeletem nebo pták s peřím. Každý tvor se přizpůsobuje svému prostředí. Pro nás, horolezce, je právě peří tolik zajímavé. Vyvinulo se jako tepelná izolace pro ptáky, kteří nemohou být omezováni hmotností, musí odolávat chladu a mít volnost pohybu, aby se dostali tam, kde chtějí.

Postavili jsme pyramidy, rozbili jsme atom, byli jsme na Měsíci, dosáhli jsme ohromný technologický pokrok a napříč tomu obyčejný chumáč peří i nadále zůstává tím nejlepším izolačním materiálem, jaký jsme kdy měli.

Keratin a tepelná vodivost

Veškeré peří včetně prachového se skládá převážně z keratinu. Jedná se o druh bílkoviny vyskytující se u vyšších obratlovců, jako jsou ptáci, savci a plazi. Liší se pouze ve své podobě – vlna, vlasy, peří, rohy. Vždy se jedná o určitý druh bariéry mezi zvířetem a prostředím. Nejsou vaskularizovány (nevznikají v nich krevní cévy), a proto jsou považovány za mrtvé.

Farmy a etický přistup k chovům ptáků

Chov zvířat kvůli textilnímu průmyslu je vždy velmi citlivé téma. Globální produkce peří se v roce 2014 odhadovala na 270 000 tun a čísla mají tendenci růst. Vlivem neziskových organizací se stále zvyšuje tlak na farmy, aby zvířatům zajišťovaly důstojné podmínky života.  Outdoor výrobci jdou zbytku světa výborným příkladem, kdy si většina z nich plně uvědomuje svoji zodpovědnost vůči přírodě a životnímu prostředí. My, zákazníci, bychom měli zase kupovat pouze ověřené produkty a mít možnost zjistit původ peří ve své bundě či spacáku. U nás v Mountain Equipment jsme začali s důsledným výběrem farem a možností dohledání původu peří jako jedna z prvních společností a v roce 2012 jsme stanovili DOWN KODEX®. O dva roky později se přidaly i značky The North Face a Patagonia.

Celý tento tlak na farmy má úžasně pozitivní vliv na životy zvířat. Spokojená kachna nebo husa by měla být standardem. Žijeme v moderní době, kde by kvalitní život měl být automatický i pro chovaná zvířata. Aby bylo kvalitní peří, musí být kvalitní a zdravé prostředí a také dlouhý život.

Husy a kachny mají venkovní výběh.

Down Codex

Garance kvalitního peří ve spacácích Mountain Equipment je výsledkem zejména pečlivého výběru farem a etického přístupu k chovu zvířat. Platí úměra, že čím má pták lepší život, tím má kvalitnější peří. Ve výrobcích Mountain Equipment je peří vždy pouze vedlejším produktem chovů na maso nebo vejce. Veškeré použité peří v našich produktech pochází z kontrolovaných a známých zdrojů. Každý výrobek má unikátní kód, podle kterého lze dohledat původ peří a jeho parametry

Kachní nebo husí peří?

U spacáků Mountain Equipment najdeš husí peří u tří řad s přívlastkem Extreme. U ostatních řad spacáků, Helium, Glacier a Classic izoluje teplo kachní peří. To ale neznamená, že každá husa je lepší než kachna. O kvalitě peří rozhoduje především jeho zpracování a plnivost. Vysoce kvalitní kachní peří může mít parametry tepelné izolace stejné nebo lepší než husí peří. Zkrátka a dobře, plnivost je nejdůležitější. Nenech se zmást a nekupuj spacáky s plnivostí 600 a méně.

Vysvětlení parametrů peří

Plnivost peří 

Schopnost částic peří naplnit objem. Peří má přirozenou schopnost zvětšovat svůj objem a vyplnit (nafouknout) komory spacáku. Plnivost se udává se v jednotkách cuin na objemovou jednotku (kubický palec / unce). Můžeš se setkat také s pojmy loft nebo fill power. Čím větší plnivost, tím lepší izolační vlastnosti.

Poměr prachového peří

Prachové peří je složeno z čistých jemných vláken a zbytek tvoří drobné peří s brčky a zlomky. Všeobecně uznávanou spodní hranicí kvality je 85 % prachového peří. Poměr 90/10 představuje velmi kvalitní peří.

Dr. Down

Pro Mountain Equipment pracuje „Doktor Peří“. To je přezdívka Matta Fuellera, anglického horolezce, který se zabývá seriózním výzkumem peří a na toto téma obhájil vědecký titul PhD. Matt vytvořil koncepci „Baffle by baffle“ (komora po komoře), která spočívá v přesném dávkování peří do každé komory. S tímto přístupem navrhl celou koncepci současné kolekce péřových spacáků Mountain Equipment.

To, v čem je Matt výjimečný, jsou jeho jedinečné vědomosti o peří. V kombinaci s jeho zkušenostmi z hor a nadšením pro vývoj nových produktů z něho udělali předního světového odborníka na použití peří v outdoorovém průmyslu. Čtyři roky prováděl laboratorní testy na hustotu a výkonost peří. Nyní u nás Matt pracuje jako produktový inženýr a neustále posouvá dál limity péřových spacáků.

Matthew Fuller, přezdívaný Dr. Down
Matthew Fuller, vývojář spacáků přezdívaný Dr. Down