Vše o peří v péřových bundách

Jak izoluje peří?

Péřová izolace je nejlepší proto, že peří dokáže ve své struktuře vytvořit nejvíce vzduchových kapes, ve kterých se “usadí” vzduch. A právě vzduch je tím izolantem, peří je prostředím, kam se ho vejde nejvíc. 

Jak posuzujeme kvalitu peří?

Plnivost peří –  je schopnost částic peří naplnit objem. Peří má přirozenou schopnost zvětšovat svůj objem a vyplnit (nafouknout) komory péřovky. Plnivost se udává v jednotkách cuin na objemovou jednotku (kubický palec / unce). Můžeš se setkat také s pojmy loft nebo fill power. Čím větší plnivost, tím lepší izolační vlastnosti.

Poměr prachového peří vůči brkům 90/10 je optimální. Prachové peří jsou čistá jemná vlákna, zbytek tvoří drobné peří s brčky a zlomky. Všeobecně uznávanou spodní hranicí kvality je 85 % prachového peří. Poměr 90/10 představuje velmi kvalitní peří.

Kachní, husí nebo recyklované peří?

Mountain Equipment používá husí peří u bund do největších mrazů. U méně teplých péřovek udržuje tělesné teplo kachní peří. To ale neznamená, že každá husa je lepší než kachna. 

O kvalitě peří rozhoduje především jeho zpracování a plnivost. Vysoce kvalitní kachní peří může mít parametry tepelné izolace stejné nebo lepší než husí peří. Zkrátka a dobře, plnivost je nejdůležitější.

Ekologickým izolantem je tzv. recyklované peří. Takové peří už bylo použité v jiném výrobku a pro procesu přípravy (praní, sušení, sterilizace, roztřídění na frakce) se používá v dalším produktu.

Čím se liší kachní peří od husího?

Pokud chcete dosáhnout stejné míry izolace, budete potřebovat více kachního peří než husího. Bunda s kachním peřím bude proto o trochu těžší a objemnější. To je jediný rozdíl, který se projeví na váze, objemu i ceně. Nutno dodat, že na oba druhy peří se můžete 100% spolehnout.

Peří je přírodní, ekologický produkt

Kachní i husí peří je čištěno vodou bez chemikálií. Tím jsou zničeni roztoči i prostředí pro jejich život, což ocení hlavně alergici. Peří si zachová svůj loft i důležitou mastnotu, je dobře sbalitelné, má vynikající izolační schopnosti, nízkou hmotnost a dlouhou životnost.

Peří v péřovkách Mountain Equipment

Down 800 – husí peří s plnivostí 800 cuin z východní Evropy je nejlepším druhem peří na trhu. Obsahuje minimálně 90 % prachového peří a každá šarže je samostatně testovaná, aby byla ověřena plnivost 800 cuin a aby splňovala DOWN CODEX®

Down 700 je vysoce kvalitní kachní peří obsahuje alespoň 90 % prachového peří a má plnivost alespoň 700 cuin. Produkce peří splňuje pravidla etického DOWN CODEX®

Recycled down 700 – kvalitní recyklované peří s loftem 700 cuin.

DOWN CODEX®

Garance kvalitního peří v bundách Mountain Equipment je výsledkem pečlivého výběru farem a jejich etického přístupu k chovu zvířat. Platí úměra, že čím má pták lepší život, tím má kvalitnější peří. Ve výrobcích Mountain Equipment je peří vždy pouze vedlejším produktem chovů na maso nebo vejce. Veškeré použité peří v našich produktech pochází z kontrolovaných a známých zdrojů. Každý výrobek má unikátní kód, podle kterého lze dohledat původ peří a jeho parametry.

Down CycleTM

Známka pro 100% recyklované peří. Je to závazek firmy Mountain Equipment pro přispívání k udržitelné produkci. Zlepšení udržitelné produkce začalo v roce 2017 kdy bylo poprvé představeno 100% post-spotřebitelsky recyklované peří. Tehdy vznikla i myšlenka pro vytvoření fungujícího uzavřeného řetězce pro recyklaci. Tedy že péřové oblečení nebo spací pytle které jsou nechtěné nebo jsou na konci svého životního cyklu, nebudou jen tak vyhozené ale peří bude použito pro výrobu nových produktů.

Dr. Down to umí nadávkovat

Pro Mountain Equipment pracuje Matt Fueller, muž s přezdívkou „Doktor Peří“. Tento anglický horolezec, se zabýval vědeckým výzkumem peří a na toto téma obhájil titul PhD. Matt vytvořil systém „Baffle by baffle“ (komora po komoře), který spočívá v přesném dávkování peří do každé komory. S tímto přístupem navrhl celou koncepci současné kolekce péřových bund a spacáků Mountain Equipment.

To, v čem je Matt výjimečný, jsou jeho jedinečné vědomosti o peří. V kombinaci s jeho zkušenostmi z hor a nadšením pro vývoj nových produktů z něho udělali předního světového odborníka na použití peří v outdoorovém průmyslu. Čtyři roky prováděl laboratorní testy na hustotu a výkonost peří. Nyní u nás Matt pracuje jako produktový inženýr a neustále posouvá dál limity péřových produktů.

Matthew Fuller, přezdívaný Dr. Down
Matthew Fuller, přezdívaný Dr. Down