Technologie a konstrukce péřovek

Konstrukce péřových komor

Důmyslnou konstrukcí komor s peřím se dá zvýšit izolace bundy a jako bonus i snížit váha. Daní je obvykle náročnější a dražší výroba. Britský Mountain Equipment můžeme označit za výrobce, který je na špici vývoje a snaží se neustále o zlepšování konstrukcí bund nad rámec klasických prošívaných švů.

FIRESTORM™ Construction

Inovativní konstrukce péřových bund zvyšuje tepelnou izolaci a odolnost vůči vodě a větru zejména v oblasti švů. Konstrukci FIRESTORM si můžeš představit jako péřovou bundu, kterou pokrývá ještě jedna samostatná vrstva membránové textilie přichycená pouze v těch nejdůležitějších místech. 

K vývoji konstrukce FIRESTORM™ byla hojně využívaná chladící komora a infračervené kamery. V kombinaci s výsledky testů od alpinistů, kteří vzali prototypy do těch nejvyšších hor, se britským vývojářům podařilo tuto konstrukci péřových bund vyladit do posledního detailu.

Péřové bundy s touto konstrukcí poskytují výjimečnou tepelnou izolaci, vysokou odolnost vůči sněhu, vodě a větru a zároveň opravdu nízkou hmotnost. Na trhu neexistuje srovnatelný produkt.

Membrána GORE-TEX WINDSTOPPER® je kompletně větruvzdorná, velmi odolná vůči vodě a konstrukce FIRESTORM™ překrývá všechna exponovaná slabá místa bundy, čímž zvyšuje její odolnost, ochranu proti živlům a také tepelnou izolaci. Konstrukce Firestorm je u péřových bund Kryos Jacket, Kryos Women’s Jacket, Xeros Jacket a Xeros Women’s Jacket.

Double Layer Offset Baffle Construction

Péřovky s touto konstrukcí nemají studené švy. Základem této konstrukce je velice lehká teplo odrážející vnitřní látka, ke které jsou přišity švy jednotlivých komor. Šev komory na vnitřní straně bundy je uprostřed komory na vnější straně bundy a naopak. Tím pádem je komora na jedné straně vyduta tam, kde je na druhé straně  šev, co výrazně zvyšuje tepelně izolační vlastnosti. Konstrukce je méně objemná a lehčí než konstrukce teplých 3D švú, ale zároveň výrazně eliminuje ztrátu tepla na rozdíl od klasických prošívaných švu. Tuhle konstrukci nalezneš u bund Baltoro Jacket, Baltoro Women’s Jacket, Trango Jacket a Trango Women’s Jacket.

Box Wall Baffle Construction

Konstrukce komor, která dovoluje peří maximální loft. Přepážka mezi komorami má tvar stěny, což snižuje tepelné ztráty. Bundy s konstrukcí box-wall budou teplejší než bundy s prošívanou konstrukcí. Mountain Equipment používá box-wall u kapucí s pružnými švy. Na těle bundy je naleznate u bund K7 Jacket, K7 Women’s Jacket a Gasherbrum Jacket.

Ostatné péřové bundy Mountain Equipment mají klasické prošívané komory.

Konstrukce péřových bund jsou názorně vysvětleny ve videu:

Prodloužený zadní díl

Ochrana zad je důležitá hlavně při ohýbání vpřed. Naše péřovky mají prodloužený zadní panel a k tomu ještě možnost utažení obvodu pomocí stahovací gumičky. Kanálek ​​se stahovací gumičkou je všit uvnitř spodní komory. Po utažení stahování se celá komora nafoukne a vytvoří „špunt“ na spodku bundy. Díky tomu ti zpod bundy neunikne žádné teplo.

Vzádu prodloužená spodní komora.

Pružné švy EXL®

Používají se převážně u expedičních nebo velice teplých péřovek. U tých je nalezneš především v kapuci, kde služí k tomu, aby kapuce co nejlépe kopírovala tvar tvojí hlavy či už máš přilbu nebo ne. Nalezneš je u kapucí Full Dome HC Hood, Half Dome HC Hood a Super Alpine HC Hood.

Kapuce Half Dome HC Hood – Vega Jacket

U expedičních péřovek se používají také na vnitřní straně na těle, kde slouží k eliminaci vzduchových kapes, zmenšují vnitřní prostor potřebný k vyhřátí a zabraňují úniku tepla. Nalezneš je na bundách Gasherbrum Jacket, K7 Jacket a K7 Women’s Jacket.

EXL® uvnitř těla bundy K7 Jacket

Zipy YKK®

Na všech modelech péřových bund používámé kvalitné zipy od proslulého japonského výrobce YKK®. Průběžný centrální zip je kosticový a robustní. Spolehlivost má přednost před nižší hmotností. Centrální zipy jsou ještě podpořeny vnitřní légou u teplejších modelů zateplenou peřím. O něco jemnější zipy jsou na kapsách.

Patent pro snadné jištění

Na spodním lemu bundy se nachází patent, kovový cvok. Při jištění si rozepneš spodní část bundy a pod jistíkem pojistíš patentem. Bunda ti tak nebude překážet při práci s lanem.