Technologie a konstrukce péřovek

Konstrukce péřových komor

Důmyslnou konstrukcí komor s peřím se dá zvýšit izolace bundy a jako bonus i snížit váha. Daní je obvykle náročnější, dražší výroba. Britský Mountain Equipment můžeme označit za výrobce, který je na špici vývoje a snaží se neustále o zlepšování konstrukcí bund nad rámec klasických prošívaných švů.

Firestorm Construction

Hybridní technologie u které jsou konstruovány samostatně vnitřní struktura komor a vnější ochranná část. Péřové bundy s touto konstrukcí jsou o 20% lehčí a mají o 20% lepší izolaci. Konstrukce Firestorm je u péřových bund Kryos a Xeros.

Double Layer Offset Baffle Construction

Péřovky s touto konstrukcí nemají studené švy. Základem této konstrukce je lehká termoreflexní  látka, odrážející teplo. K ní jsou přišité švy jednotlivých komor. Vtip spočívá v tom, že vnější a vnitřní strany komor jsou přesazené. Proto je šev péřové komory na vnější straně bundy uprostřed komory na vnitřní straně bundy a naopak. Najdete u péřovek Baltoro a Trango.

Box Wall Baffle Construction

Konstrukce komor, která dovoluje peří maximální loft. Přepážka mezi komorami má tvar stěny, což snižuje tepelné ztráty. Bundy s konstrukcí box-wall budou teplejší než bundy s prošívanou konstrukcí. Mountain Equipment používá box-wall u kapucí s pružnými švy. 

Konstrukce péřových bund jsou názorně vysvětleny ve videu

Zipy YKK®

Proslulý japonský výrobce dodává spolehlivé a kvalitní zipy. Průběžný hlavní zip je většinou kostěný a robustní. Spolehlivost má přednost před nižší hmotností. O něco jemnější zipy jsou na povrchových kapsách. Kapsy uvnitř mají subtilnější zipy.