Mountain Equipment obléká Sokolíky ČHS již 3. cyklus. Za tu dobu některé kousky jako – péřovka Kryos – doslova zlidověly. Jak tuto péřovou bundu hodnotí sokolice Amálie Stráníková? Přečtěte si její recenzi.
Obrovská péřovka je přesně to, co stmeluje všechny lezce. Poznávací znamení, podle kterého i kdejaký mudla odhalí s kým má tu čest. Pro lezce však nepředstavuje pouze ozdobu, kterou se odlišují jeden od druhého, nýbrž jakousi ochrannou vrstvu, díky které se prakticky celý den nezbaví tepelného komfortu svého péřového spacáku.
Výběr péřovky je důležitým milníkem v životě každého lezce.
Vybrat si z množství zateplovacích bund právě tu, která ukojí veškeré jeho touhy a naplní poslání ideálního parťáka do nepohody není nic jednoduchého.
Můj výběr usnadnili Sokolíci – tým mladých alpinistů ČHS, do kterého jsem se na jaře minulého roku dostala. Hned ze startu se mi tedy dostalo brnění prvotřídní kvality – zateplovací péřová bunda Kryos Jacket britské značky Mountain Equipment.
Velice rychle jsem se naučila, že bez pořádné péřovky v batohu se do stěny jednoduše nenalézá, a to ani v létě! Důvody jsou prosté…
Nejsem první ani poslední, kdo klepal kosu na polici s nohama v batohu. V Kryosce si však nouzový bivak uprostřed stěny dokážu představit, a to dokonce jako poměrně příjemný adrenalinový zážitek.
Kryos Jacket se tedy díky svým jedinečným vlastnostem stala neodmyslitelnou součástí mého lezeckého života. Nebudu ti nic nalhávat, je to zkrátka péřovka, která si tě zhýčká. Pokud tedy v horách někdy pocítím neodolnost vůči nepřízni počasí, budu to zajisté za vinu přikládat právě Mountain Equipmentu.
Kouzlo prý spočívá ve spolupráci se smetánkou světového alpinismu. Kdo ví, kolik hodin musel chudák Tom Livingstone ve Skotsku promrznout, než se jeho zásluhou zrodila hvězda. A že mi to nevěříš? Ráda ti dám pár pádných důvodů, které tě zajisté přesvědčí o pravém opaku.
Pokud existuje parametr, který by tě měl o výběru Kryos Jacket definitivně přesvědčit, bude to právě její svrchní materiál. GORE-TEX WINDSTOPPER je léty prověřená větru a dešti odolná membrána, která v kombinaci s husím peřím vytváří opravdu něco “co tu ještě nebylo”!
Onu hvězdnou kombinaci jsem nejvíce otestovala na jednom ze SOKO výjezdů v rakouském Hochkönigu (viz článek zde). Slibované babí léto se tehdy opravdu nekonalo a pocitová teplota díky větru klesla na lezecky nepříznivých -5 °C .
Aby naše princeznovská dvojka držela krok s ostatníma, bylo třeba nahodit brnění. Do první délky nalézám zocelena vzpomínkou na své zimní bouldrové začátky v Krase, takže jen v neprofuku. To se po pár metrech, kdy se bez jakéhokoli citu v prstech přitahuju za modrého mikráče zdá natolik naivní, že nemyslím na nic jiného. Na „štandu“ pak NEJDŘÍVE vytahuju péřovku, až následně vytvářím štand.
Ten den jsme s Kyrou (Kwasniakovou, taktéž Sokolice 2024–2026) Kryosku oblékly hned po dvouhodinovém přístupu a sundaly ji prakticky zase až dole u auta. Celý den nás spolehlivě držela v jakémsi mikrosvětě, kde vítr vůbec neexistoval.
Co že to vlastně vytváří ono mikroklima péřového spacáku? Konstrukce FIRESTORM je kombinací prošívaných a 3D teplých komor zateplených kvalitním husím peřím s plnivostí 800+ cuin.
Technologie FIRESTORM je absolutní gamechanger ve světě ostrých horských špiček, který svým „lehkým teplem“ zachrání dokonce i tu nejkřehčí květinku na cestě za kariérou alpinistky.
Detailem, který kvalitu celé konstrukce jenom podtrhuje je kapuce se střihem Alpine Hood. Ta se bez problému vejde přes helmu, zároveň ní však díky vysokému límci neprofukuje, když zrovna helmu na hlavě nemáš. K absolutnímu odstřižení od nepřízně okolního světa pak stačí zatáhnout za stahovací gumičky pod límcem.
V tomto ohledu myslel Mountain Equipment úplně na všechny. Nedostatkem kapes tahle péřovka opravdu netrpí. Konkrétně na ní najdeš dvě zateplené kapsy, ze kterých při bouldrování vytáhneš ruce zajisté jenom na pokus, dvě prostorné náprsní kapsy, do kterých se ti bez problému vejde větší smartphone, tyčinka, kterou posvačíš na štandu a cokoli dalšího, co potřebuješ mít po ruce. Zároveň nebudeš nucen kvůli vytahování svačiny z kapsy riskovat svůj život sundáváním sedáku. Dále se na bundě nachází dvě velké vnitřní kapsy, které mimochodem parádně využiješ na zahřátí zmrzlých lezeček. Kapes není zkrátka nikdy dost!
Co se velikosti týče, vybrala jsem si o velikost větší, než je má běžná konvekční velikost. Svého rozhodnutí v tomto ohledu rozhodně nelituji a můžu ho spíše doporučit. Goráčovku sice přes Kryosku obleču jen tak tak, díky svrchnímu materiálu ale ve většině případech volím opačný postup a Kryosku oblékám přes všechno ostatní včetně sedáku.
Amálie Stráníková – lezkyně ve výběru Sokolíci ČHS 2024–26