Pánská a dámská bunda Kryos je výsledkem více než dvou let prototypování a vývoje jak v laboratoři, tak při náročných výstupech v Himalájích i mimo ně. Kryos Jacket byla testována například Paulem Ramsdenem a Timem Millerem při prvovýstupu na Jugal Spire, Tomem Livingstonem na Gasherbrum III a Fay Manners a Michelle Dvorak na Denali.
V zimě 2020/2021 jsme byli svědky uvedení našich nových bund Kryos, Xeros a našich nových kalhot Kryos, které byly vyvinuty důkladným testováním v laboratoři i na horách. Byla to fascinující cesta, která spojila náš produktový tým a profesionální partnery ve snaze o vybavení, které dělá rozdíl v těch nejserióznějších moderních cestách.
Projekt začal před třemi lety, kdy nás Paul Ramsden – typ člověka, posedlý zefektivňováním vybavení tak, aby dokonale splňovalo jeho potřeby, oslovil se specifickým požadavkem na vybavení pro cestu, kterou s Nickem Bullockem plánovali vylézt v Číně.
Jejich cíl, 7 556 metrů vysoký vrchol Minya Konka, sužuje notoricky známé špatné počasí, což by vyžadovalo nejméně týdenní vrcholový útok ze základního tábora. Zejména se obával, že vysoká nadmořská výška a expozice vrcholového hřebene, si pro ně připraví to nejhorší počasí. Předpokládal tedy, že budou muset lézt i v péřových bundách.
Potřeboval bundu, která bude: dostatečně teplá a odolná vůči povětrnostním vlivům, bude mít minimální hmotnost, bude zabírat minimum místa a navíc nebude omezovat v pohybu.
Znělo to jako skvělý projekt. Už v minulosti Toma Livingstone použil péřovou bundu Vega Jacket v výšce 7 000 metrů na Latok I, ale to jsme považovali za absolutní limit pro péřovou bundu s klasickými prošívanými komorami, kde jsou nejslabším místem švy. Funkčnost takové bundy by mohla být při trvalém a silném větru ohrožena. To byla zjevná oblast pro zlepšení.
Nick Bullock také zaznamenal značný úspěch s použitím bundy K7 Jacket do extrémních nadmořských výšek, například na jeho expedici do Tibetu s Paulem, za kterou získali ocenění Piolet d’Or. K7 Jacket má komory typu box-wall díky čemuž je výjimečně teplá, ale poměrně náročně se v ní lezou těžší délky. Potřebovali jsme něco nového.
“Společně se Samem (vedoucím oddělení designu v ME) jsme hodili rukavici do ringu ohledně dokonalé, teplé péřovky. Chtěli jsme bundu, která poskytuje působivé množství tepla, nabízí mnohem větší odolnost proti povětrnostním vlivům a celkovou ochranu do hor.”
Paul Ramsden po expedici na Minya Konka, Čína
Navrhli jsme několik nápadů a rozhodli jsme se, že ze všeho nejdůležitější je odolnost proti povětrnostním vlivům.
To znamená překrýt linie švů, které omezí pronikání vody, zabrání ulpívání sněhu na bundě a výrazně sníží vliv větru, pronikajícího přes tato slabší místa. Věděli jsme ale, že to musíme udělat bez znatelného zvýšení hmotnosti.
Nejlepším přístupem k překrytí švů je použít zcela samostatnou vrstvu látky přes celý povrch bundy, téměř jako zakrytí bundy ve vnější skořepině. Vyrobili jsme prototyp tak rychle, jak jsme jen mohli a prakticky okamžitě začalo testování v terénu. Měsíční expedice s Paulem a Nickem byla pro bundu křest ohněm. Přestože jejich výstup překazilo obrovské sněžení, Paul se vrátil z prototypu nadšený.
S povzbudivou zpětnou vazbou od Paula jsme začali vylepšovat design. Na čem jsme museli zapracovat nejvíc, byly komory. Problém je v tom, že neexistuje nic takového jako lehká bunda, která by byla zároveň velice teplá (s komorami typu box-wall) a dlouhodobě hřála i v trvale špatném a chladném počasí.
Jednoduše řečeno, komory drží peří na místě a umožňují, aby dosáhlo maximální loft. Pokud je komora příliš velká, peří se v ní pohybuje a vytváří chladná místa. Ale pokud je zase příliš těsná, peří nebude poskytovat tolik tepla, jak by mělo. Množství peří závisí také na tom, kde se komora nachází. Například lokty jsou obzvláště náchylné k pohybu, a proto vyžadují těsnější komory než ty v méně ohýbaných oblastech.
Optimalizovali jsme typy komor tak, abychom zajistili, že peří nebude migrovat, a že klíčové části těla, jako např. trup, budou udržovány v co možná největším teple.
Lehké a středně těžké péřové bundy jsou tradičně konstruovány pomocí prošívaných komor. Jedná se o relativně jednoduchou metodu, která umožňuje největší volnost pohybu. Její nevýhodou však je, že linie švů tvoří slabá místa, která snižují ochranu a teplo.
Tam kde prošívané komory již nejsou považovány za dostatečně teplé, používáme komory s teplými švy tzv. box-wall, které jsou mnohem teplejší. Avšak vnitřní stěna mezi komorami přidává váhu a celá konstrukce značně omezuje volnost pohybu.
V našich nových bundách jsme použili směs různých typů komor v závislosti na maximalizaci jejich výhod.
Naši tajnou zbraní, bylo použití vnější látky, kterou jsme překryli celou bundu, tedy i švy. Není to nový nápad, používáme ho už 50 let, ale poslední vývoj v technologii tkanin z něj udělal životaschopný nápad pro moderní alpské lezení, kde se počítá každý gram. Osvědčená tkanina GORE-TEX INFINIUM™ je zcela větruvzdorná, vysoce voděodolná a velmi lehká. Věděli jsme, že na to bude perfektní.
“Péřové bundy Kryos byly skvělé. Když foukal vítr, byly pocitově podstatně teplejší než Vega, a rozhodně jsem si všiml vylepšené konstrukce komor kolem loktů a ramen – i po několika dnech používání bylo v těchto oblastech stále teplo. Vnější skořepina z Gore Infinium skvěle snižovala pocit chladu ve větru (v den vrcholového útoku byla strašná zima) a byl jsem si jistý, že odolá jakémukoliv špatnému počasí.”
Tom Livingstone, Koyo Zom, Pákistán
Konstrukce FIRESTORMTM umožňuje využít výhody konstrukce prošívaných komor – svobodu pohybu a nízkou hmotnost – a zároveň potlačit problémy v liniích švů a nerovnoměrné izolace prošívaných oděvů. Chtěli jsme také dokázat, že tato konstrukce dělá oděv teplejší.
Teorie ve skutečnosti při výzkumu neobstojí, takže jsme naplánovali několik experimentů, abychom efekt konstrukce FIRESTORMTM potvrdili. Strávili jsme dlouhý den při -20 °C v chladící komoře Leeds Beckett University se dvěma lidmi, podobné výšky a hmotnosti, kteří na sobě měli stejné spodní vrstvy, ale obměňovali si různé bundy, ty s konstrukcí FIRESTORMTM a ty bez ní. Každého člověka jsme pokryli teplotními senzory, použili infračervenou kameru a postupně jsme se prokousali přes spoustu zjištěných dat.
Nechali jsme naše testery stát v různých pozicích, dlouhou dobu bez pohybu, i před vysokorychlostním ventilátorem, abychom simulovali různé rychlosti větru. Na základě jednomyslných pocitů testerů, způsobila konstrukce FIRESTORMTM výrazný rozdíl v tom, jaké teplo cítili. Data, která jsme zachytili, však nebyla zdaleka tak přesvědčivá, a i když se objevily náznaky, že konstrukce FIRESTORMTM představuje tepelný rozdíl, neměli jsme konkrétní důkaz. To je problém s vývojem nové technologie a nové testovací metody současně: zřídkakdy je to definitivní. Museli jsme tedy provést další testování.
“Je teplejší než Sigma, lépe se balí než Sigma a celkově mnohem lépe sedí v oblasti krku, a to zejména, když se vrství s dalšími spodními vrstvami.”
Chantel Astorga, Pumari Chhish, Pakistan
Následně jsme šli do Aitex Textile Research Institute ve Španělsku. Provedli jsme test normy ISO a upravili jsme jej tak, aby vyhovoval takto teplým produktům. Tepelná figurína (velmi podobná té, která se používá pro hodnocení tepla spacích pytlů) byla oblečena do typického horolezeckého oděvu a na něm každá z našich testovacích bund. Zde jsme viděli významné rozdíly mezi tím, jak teplé jednotlivé bundy byly. Testování ukázalo, že konstrukce FIRESTORMTM zvýšila tepelnou odolnost, a že přínos byl největší při aplikaci na lehké bundy, přičemž bylo naměřeno až 20% zvýšení tepla. Tepelné vlastnosti bund střední váhy se zlepšily o 10 %.
Jakkoliv je laboratorní testování užitečné, nedokáže dostatečně simulovat podmínky při použití v reálném životě a zejména ty, se kterými se setkáváme ve vysokých horách. Finální prototypy našich nově pojmenovaných bund Kryos s konstrukcí FIRESTORMTM byly testovány čtyřmi našimi profesionálními partnery.
“Byl jsem opravdu šokován tím, o kolik tepleji v ní bylo ve skutečných horách ve srovnání s Vegou a ten rozdíl ve váze je opravdu znatelný. V porovnání s jakoukoliv jinou péřovkou, co jsem kdy použil, je podstatně méně objemná, na to jak je teplá, což znamená, že je mnohem snazší v ní lézt po obzvláště dlouhém jištění prvolezce.”
Uisdean Hawthorn, Koyo Zom, Pakistan
Zpětná vazba byla jednomyslná: kombinace nízké hmotnosti, zvýšeného tepla, zlepšené ochrany proti povětrnostním vlivům a lepší manévrovatelnosti, kterou konstrukce FIRESTORMTM poskytuje, je bezkonkurenční. Výhody jsou také nejvíce patrné v těch nejhorších podmínkách, když je ochrana před větrem a počasím nejdůležitější. Než se bunda Kryos dostala na trh, zaznamenala větší expediční využití než většina bund za roky komerční dostupnosti.
Vytvořili jsme šest nových produktů využívajících konstrukci FIRESTORMTM:
Bunda Kryos je výsledkem více než dvou let prototypování a vývoje. Bundu testoval Paul Ramsden v Číně a Nepálu a Tom Livingstone, Uisdean Hawthorn a Chantel Astorga v Pákistánu. Úspěšný výstup Toma Livingstona na Kyo Zom byl proveden s použitím bundy Kryos Jacket.
Kryos je výjimečně teplá, extrémně ochranná, velmi lehká a dovolí lézt bez omezení. Jedinečná kombinace komor byla přepracována do detailu. Kapuce je zcela nová, v extrémně chladném počasí chrání a funguje lépe v než jakákoliv dříve vyvinutá kapuce. V laboratorních testech byla bunda Kryos o 10 % teplejší než naše horolezecká klasika bunda Vega, která byla použita ve výškách nad 7000 metrů.
Recenzi na Kryos Jacket od ambasadora Adama Kaniaka najdeš zde.
Kalhoty Kryos Pant byly vyvinuty speciálně pro průlomovou expedici Nicka Bullocka a Paula Ramsdena na Minya Konka v Číně. Dva páry byly ručně vyrobeny v kanceláři a zpětná vazba na ně byla tak dobrá („nejlepší zateplené kalhoty, jaké jsem kdy nosil“), že jsme je zařadili do našeho sortimentu.
Díky vynikajícímu střihu a konstrukci FIRESTORMTM, poskytující bezkonkurenční ochranu před povětrnostními vlivy, je lze nosit celý den nebo je nosit v batohu „pro každý případ“. Mají podobnou váhu jako mnoho syntetických svrchních kalhot, ale jsou dvakrát nebo třikrát teplejší. Naše rozsáhlá práce v chladící komoře za posledních pět let neustále ukazuje, že pro typického horolezce je přidání izolace na nohy obvykle tím nejlepším způsobem, jak zvýšit teplo.
Xeros Jacket je mladší sestra Kryos Jacket. Ochranná konstrukce FIRESTORMTM a vynikající design kapuce zůstávají zachovány, ale hmotnost bundy byla snížena, což z ní dělá perfektní bundu pro lehké expediční použití, skitouring i vysokohorské lezení. Laboratorní testy ukázaly, že Xeros je o celých 20 % teplejší než ekvivalentní bunda s klasickými prošívanými komorami. To přináší výhody spojené s teplem, hmotností a objemem.
Xeros Jacket si oblíbili i naši ambasadoři. Recenzi od Dana Podráského si přečti zde.