Funkční prvky

Dobrá nepromokavá bunda není jen o špičkovém 100% nepromokavém materiálu. To, co ji dělá vrcholovým vybavením do hor, jsou funkční prvky. I ten nejlepší materiál by bez nich byl k ničemu. Při výběru nepromokavé bundy je důležité vědět, na jaké aktivity ji chceš používat a bez jakých funkčních prvků se neobejdeš. Stahovací manžety, zip který nepropustí vodu a nezasekne se, nebo velké kapsy a větrání v podpaží, to jsou prvky, na které je dobré se při výběru  zaměřit.

Storm Construction

Technologie Storm Construction zabezpečuje extrémně vysokou odolnost vůči přírodním živlům.

  • Už tak nepromokavé zipy jsou ještě pojištěny vnitřní légou z membrány GORE-TEX Pro, která odvádí případnou vlhkost. 
  • Lemy jsou z vnitřní strany ještě pojištěny membránou GORE-TEX Pro, aby vlhkost nenasákla do podšívky.
  • Hladké švy jsou zevnitř podlepeny extra širokou páskou, aby se na ně dalo opravdu spolehnout.
  • Bezešvé panely v oblasti obličeje – pro maximální komfort.

Tyhle technologie jsou použity jenom u pár vrcholových modelů, u kterých se předpokládá, že budou použity v těch nejextrémnějších podmínkách. Technologie Storm Construction jsou použité na bundách Tupilak Men’s Jacket, Tupilak Women’s Jacket, Changabang Men’s Jacket, Lhotse Men’s Jacket and Manaslu Women’s Jacket.

Nepromokavé hladké švy

Všechny nepromokavé bundy Mountain Equipment mají nepromokavé hladké švy, což se projevuje tak, že na vnější straně nevidíš žádné nitě. Díky tomu švy vydrží mnohem déle a neprodřou se. Také to eliminuje nasávání vlhkosti skrze nitě.

Všechny švy jsou navíc podlepeny nepromokavými páskami, díky kterým se ti dovnitř nedostane žádná vlhkost.

Rukávy a manžety

Nepromokavé bundy Mountain Equipment mají předtvarované rukávy se zkoseným spodním lemem a stahováním na suchý zip. Celý díl ramen a vrch rukávů je zhotoven z jednoho dílu, který se táhne od krku až po zápěstí. Doplněn je pouze o malé vsadky, které mu dodávají dokonalý tvar a funkčnost.

Stahování spodního lemu

U všech nepromokavých bund Mountain Equipment lze nastavit velikost obvodu spodního lemu pomocí elastických šňůrek. U většiny bund nalezneš samostatnou šňůrku pro stahování přední a zadní části, aby nehrozilo zachycení do karabiny, když si ji připínáš na materiálové oko sedacího úvazku.

Zipy

Na nepromokavých bundách Mountain Equipment jsou použity dva typy zipů:

Zip YKK® Aquaguard®

Kosticový zip Aquaguard® je nejvyšší modelová řada renomované značky YKK®. Je nepromokavý, velice robustní a při zapínání se nezadrhuje. Nezamrzne ani v těch nejnáročnějších podmínkách a snadno se ovládá i v rukavicích.

Zip YKK® WR

YKK® WR je pogumovaný zip od renomované značky YKK®. Jedná se o voděodolný zip. Proti nejvyšší řadě kosticových zipů Aquaguard® není 100% nepromokavý, ale je vysoce voděodolný, ohebný a lehký. Proto se používá zejména jako boční celorozepínací zip u kalhot, jako zip na větrání v podpaží, na kapsy nebo i jako centrální zip u ultralehkých hardshellových bund.

Kapsy

Kapsy přidávají váhu, objem a tuhost bundě, ale na druhé straně jsou velice užitečné pro přenášení jídla, rukavic, čepice nebo jiných nezbytností. Kapsy jsou zřídka zcela vodotěsné a i přes nespočet hodin strávených navrhováním jejich uzavírání, které považujeme za nejlepší dostupné, mohou kapsy stále prosakovat. I přesto že mají nepromokavé zipy, vnitřní nepromokavou légu, a u topových modelů i vnitřní diskrétní žlábky a výstupy pro vodu pod zipy, doporučujeme používat vnitřní kapsu nebo vodotěsný vak na uchování všeho, co musí zůstat suché.

Všechny kapsy na nepromokavých bundách Mountain Equipment jsou podšité svrchním nepromokavým materiálem, takže pokud voda pronikne skrz zip do kapsy, tebe se nedotkne ani přes samotnou kapsu.

Větrací zipy

Větrací zipy jsou krátké ventilační zipy umístěné v podpaží bundy. Při aktivním pohybu slouží ke snížení nahromaděného tepla a potu uvnitř bundy. Zda je chceš mít či nikoli, závisí v konečném důsledku na osobních preferencích. Přidávají váhu a někteří lidé je mohou považovat za nepohodlné, ale mnoho dalších lidí je považuje za nezbytné pro udržení chladu a zvýšení ventilace.