Vývoj, technologie a design

Vývoj řady GORE-TEX Pro

Mountain Equipment začal navrhovat a vyrábět bundy s technologií GORE-TEX v roce 1977 se zavedením první nepromokavé bundy Cascade. Od té doby se bundy neustále vyvíjely, ať už díky novým laboratorním technologiím nebo testování v terénu přímo v horách. Nejnovější evoluce řady GORE-TEX Pro je navržena tak, aby poskytovala vynikající střih a funkčnost. Je to výsledek práce mnoha lidí s mnohaletými zkušenostmi, který nad vývojem strávili tisíce hodin.

Základy vývoje

Před tím, než výrobek dorazí na konec výrobních linky, se v Mountain Equipment věnovali stovky hodin přemýšlení, navrhování a doladění každé jeho části.

Proces vývoje produktů je nekonečný cyklus, který čerpá z příběhů a praktických zkušeností i našeho širšího týmu atletů, hodnotí, co by mohlo fungovat lépe a být vylepšeno, stejně jako to, co funguje a mělo by zůstat nedotčeno. Při vývoji produktů je nezbytné porozumět tomu, pro co je produkt základně navržen a naslouchat těm, kteří jej používají.

Výsledkem je produkt, který je navržen pro určitý účel a je navržen tak, aby základní funkce fungovaly dobře a spolehlivě.

Často jde jen o úpravu drobností, např. jak zvětšit kapsu, jak vylepšit odvodňovací kanálky v kapsách nebo kam umístit stahovací šňůrku – ale i to jsou hodiny strávené přemýšlením.

Průměrně je GORE-TEX Pro bunda od Mountain Equipment složena z 58 samostatných dílů, více než 13 metrů lepicí pásky a k jejímu sestavení je potřeba zhruba 5 hodin a tým třiceti lidí.

Během těchto 5 hodin se provede celkem 203 procesů. Každý proces je dovednostně náročný a vyžaduje zkušené švadleny s léty praxe. Samotná kapuce vyžaduje 34 samostatných procesů a přestože se technologie a stroje neustále zlepšují, sestavení kapuce stále trvá týmu devíti lidí téměř půl hodiny.

Výjimečné funkční prvky

Existuje několik prvků, díky kterým se domníváme, že naše bundy opravdu vynikají.

Design kapuce

Prvky Cohaesive®

Patenty pro stažení kapuce Cohaesive® nabízí jednoduché nastavení bez ohledu na to, zda máte oblečené rukavice a snadno je lze najít za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. Pevně drží i v mrazu a jsou snadněji uvolnitelné než jiné patenty.

Správná tuhost elastických stahovacích šňůrek

Elastická stahovací šňůrka kapuce musí mít přesně správnou úroveň tuhosti a pružnosti. Povadlá elastická šňůrka na kapuci, která se táhne až do poloviny bundy a tluče vám do obličeje, prostě není dostatečně kvalitní. Šňůrka s vysokým modulem elasticity je ideální pro přední stahování kapuce. Nicméně, nižší modul elasticity se používá pro zadní stahovací šňůrku, protože je pohodlnější a nestahuje tak hlavu.

Tvar kapuce

Kapuce Mountain Equipment jsou zcela oprávněně považovány za jedny z nejlepších na trhu. Je to díky hodinám zkoušení a dolaďování jejich tvaru, když jsou nasazeny přes různé vrstvy oblečení –přes čepici, přes helmu, s lyžařskými nebo slunečními brýlemi nebo při pohybech hlavy do stran nahoru a dolů. Vše je navrženo tak, aby kapuce neomezovala pohyb nebo prostorové vidění.

Vnitřní podšívka

Vnitřní podšívka nepromokavých bund Mountain Equipment je jedinečná na trhu. Je čistší, lehčí a pohodlnější než jiné konstrukce. Díky bezešvému designu nezachytává vlhkost a nezamrzá.

Design kapes

Kanálky na odvod vody v kapsách

I nepromokavé zipy YKK® Aquaguard® mohou v extrémních podmínkách propustit vlhkost. Proto mají kapsy pod zipy laminovanou légu a na spodu zipu odvodňovací otvory, přes které může voda vytéct. Všechny kapsy jsou navíc zevnitř nepromokavé, takže i v případě, že promoknou, voda se nedostane až k vašemu tělu.

Kapsy velikých rozměrů

Kapsy jsou navrženy tak, aby fungovaly s reálnými objekty. Do vnějších kapes se vejdou např. rukavice nebo mapa a do vnitřní kapsy se vejde (téměř) jakýkoliv telefon

Design manžet

Nepromokavé bundy vyrábíme už od roku 1977 a za ten čas prakticky známe každý možný způsob, jak mohou selhat. Proto u všech bund používáme zesílené manžety se stahováním na suchý zip. Ze zkušeností víme, že pouhé šití a lepení není dost silné.