Praní a údržba

Nepromokavé bundy značky Mountain Equipment jsou ušity tak, aby vydržely celá léta, ale vydrží déle a budou fungovat lépe, pokud se o ně správně staráte.

Praní

Nepromokavé oblečení by mělo být pravidelně prané a po použití by mělo být důkladně usušené. Když je nevyužíváte, mělo by být skladováno na chladném a suchém místě, vzdáleném od přímého slunečního světla. Zipy by měly být udržovány čisté a pravidelně promazávány. Rady na této stránce jsou určeny pro nepromokavé oděvy vyrobené z materiálu GORE-TEX Pro, GORE-TEX nebo DRILITE®.

Nepromokavé oděvy by se měly prát pomocí specializovaného čistícího prostředku. Pokud je váš oděv extrémně špinavý, může být jako poslední možnost použitý jednoduchý tekutý prací prostředek bez aviváže, ale pouze pokud jiné metody nedokázaly váš oděv vyčistit. Za žádných okolností nepoužívejte aviváž. Pravděpodobně by poškodila úpravu DWR a mohla by způsobit trvalé poškození konstrukce výrobku.

  • Před začátkem důkladně vyčistěte pračku od běžného pracího prostředku: spusťte krátký oplachovací cyklus s prázdnou pračkou, abyste odstranili veškerý zbývající prací prostředek.
  • Ujistěte se, že jsou všechny kapsy prázdné, uvolněte stahovací gumičky, připněte suché zipy na manžetách a zipy na kapsách a větrací zipy zavřete úplně.
  • Přečtěte si štítek s péčí, který je uvnitř bundy.

Vyberte vhodný program na vaší pračce – ideálně by to měl být program s nízkou až střední rychlostí odstřeďování, jako je program pro jemné prádlo, vlnu nebo ruční praní, s teplotním nastavením 30 °C nebo 40 °C. Více oděvů můžete prát najednou, ale vyhněte se praní silně znečištěných oděvů společně. Důkladně opláchněte (alespoň dvakrát) před odebráním.

Poté můžete oděvy nechat volně uschnout na vzduchu nebo je vysušit v sušičce při dodržení pokynů na štítku s péčí. Pokud je oděv mokrý, můžete ho opětovně impregnovat. Pro aktivaci ochrany proti vodě (DWR) na vnější tkanině, oděv buď opětovně sušte v sušičce na nízké teplotě, nebo opatrně žehlete vnější tkaninu na mírné teplotě, přičemž mezi oděvem a žehličkou umístěte tenkou látku. Nedovolte, aby žehlička přišla do styku se zipy, patenty nebo logy.

Nakonec byste měli zkontrolovat všechny komponenty, jako jsou například patenty a elastické stahovací šňůrky a důkladně naolejovat zipy. Poškozené zipy jsou jednou z nejčastějších příčin selhání výrobků a mohou přivodit potíže v nevhodnou chvíli – třeba uprostřed alpské stěny nebo daleko od domova.

Obnovení voděodpudivosti (DWR)

Trvanlivá voděodpudivá úprava (DWR) na vnější vrstvě nepromokavé bundy pomáhá vodě tvořit kapičky a stékat dolů. Jedná se o důležitou součást celkové voděodolnosti vaší bundy.

DWR se však časem opotřebuje a jeho účinky sa postupně ztrácejí. Je ovlivněno například oděrem, ale také znečištěním špínou a olejem. I když to nezpůsobí průnik vody skrz bundu, může to výrazně omezit prodyšnost a způsobit vlhkost.

DWR lze znovu aktivovat praním a opětovným sušením (viz. praní voděodolné bundy), ale pokud to nemá požadovaný účinek, je možná čas zvážit znovuobnovení ochranné úpravy obnovovačem voděodpudivosti, buď ve formě spreje nebo pracího prášku.

Znovuobnovení voděodpudivosti je proces, který by měl být proveden pouze na čistém oděvu za dodržení pokynů pro příslušný obnovovač. I když obnovovač voděodpudivosti nevyžaduje aktivaci teplem, stále doporučujeme sušit oděv v sušičce nebo žehlit podle pokynů pro praní, protože původní voděodpudivá úprava je aktivována teplem při výrobě.

Opravy a servis

Bohužel, i při pečlivé péči mohou voděodolné oděvy být roztrženy nebo poškozeny, zejména při lezení nebo alpinismu. Tyto škody nejsou kryty naší zárukou, protože jsou považovány za normální opotřebení, i když nešťastné. Nicméně, mnoho těchto chyb lze opravit jak „na místě“, tak profesionálně v našem servisním středisku.

Mnoho běžných poškození, které vznikají při používání, lze opravit a zajistit tak, že vaše nepromokavé oblečení bude sloužit ještě mnoho let. Tyto opravy zahrnují např. částečnou nebo úplnou výměnu zipů, výměnu nebo znovu připevnění šňůrek, opravu jakýchkoliv roztrhnutí nebo oděrek tkaniny a znovu aplikaci lepicí pásky na švy.

Životnost

Životnost nepromokavého oblečení se značně liší. Frekvence používání, typ aktivity a samozřejmě i odolnost původního produktu, hraje roli v tom, jak dlouho se dá očekávat, že nepromokavé oblečení vydrží. Ale pokud si myslíte, že vaše oblečení se blíží ke konci svého života, udělejte všechno pro to, abyste ho prodloužili. Noste ho, dokud se nerozpadne. Výroba voděodolného oblečení, které je složité a zahrnuje mnoho komponentů a materiálů, je velmi energeticky náročná a jedním z nejefektivnějších způsobů snižování jeho environmentálního dopadu je, ačkoliv se to může zdát divné, prodloužit životnost svého oblečení co nejdéle a nepotřebně ho neměnit.